Rregullat e BE-së rrezikojnë 5 mijë vende pune në industrinë e transportit zviceran

Nga RedaksiaI 06.05.2018 10:14

Shoqata zvicerane e automjeteve komerciale (ASTAG) dhe Shoqata e transportit publik (VöV) frikësohen nga humbja e mijëra vendeve të punës nëse Zvicra e heq të ashtuquajturën ndalim të “kabotazhit”. Kjo ndalon kompanitë e huaja për të transportuar mallra në vend. Ndalimi mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje brenda kornizës së negociatave të Zvicrës me BE-në.

Në vend gjithashtu kërkohet një lirim ose heqje e ndalimit të kabotazhit, sipas një studimi të porositur nga dy shoqatat. Nëse do të miratoheshin rregullat e BE-së, transportuesit e huaj në Zvicër do të lejoheshin të realizonin një maksimum prej tre transporteve në javë.

Sipas studimit të kryer nga kompania hulumtuese “Ecoplan”, kjo do të nënkuptonte një rënie në ecurinë e transportit të automjeteve vendase prej 4 deri në 12 për qind. Përveç kësaj, presioni mbi pagat do të rritet, sepse kompanitë e huaja janë 13 deri 17 për qind më të lira. Rënia e kërkesës rrezikon deri në 3,400 vende pune me orar të plotë në transportin e mallrave dhe deri 80 vende pune me orar të plotë në transportin hekurudhor të mallrave, shkruan Ecoplan.

Një ndalim i kabotazhit është gjithashtu i disponueshëm në transportin e udhëtarëve. Kjo e ndalon atë për Flixbus të transportojë pasagjerë brenda Zvicrës. Nga ana tjetër, lejet për shërbimet e brendshme të autobusëve me distancë të largët jepen vetëm për oferta që nuk dobësojnë materialisht transportin publik.

Liberalizimi i mëtejshëm në përputhje me standardet e BE-së do të lejonte Flixbus, për shembull, për të transportuar udhëtarët në linjat ndërkufitare, duke përfshirë Zvicrën. Rënia e pritshme e kërkesës për transport hekurudhor rrezikon deri në 2,000 vende të tjera pune me kohë të plotë, shkruan Ecoplan. Hekurudhat pastaj do të duhet të presin një rënie të performancës së transportit prej gjashtë për qind, veçanërisht në transportin në distanca të gjata. Kjo do të krijonte oferta të reja në segmentin e ulët të çmimeve.

Nga RedaksiaI 06.05.2018 10:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.