Zvicra e pasur, të varfërit jetojnë me 986 franga në muaj

Nga RedaksiaI 05.05.2018 10:37

Sipas Zyrës Federale të Statistikave, në vitin 2016, 7.5 për qind e të gjithë shtetasve zviceranë ishin të varfër, domethënë 615,000 njerëz

Në Zvicër, 1’185’000 njerëz janë prekur apo kërcënuar nga varfëria. “Zofinger Tagblatt” ka intervistuar njërin prej tyre. Laura D’Auria jetonte në 986 franga në muaj për katër vjet.

Laura D’Auria hyn në një ndërtesë të Caritas në Oftringen në Kishën e Shërbimit Social Rajonal (KRSD). Ajo e di rrugën e saj rreth ndërtesës, ajo është këtu çdo javë. “Caritas më ka ndihmuar gjatë viteve. Pa të dhe familjen time, unë do të kisha rënë në depresion”, thotë D’Auria, duke u ulur në tryezën e rrumbullakët të vogël në zyrën e Marco Giorgi, përcjell albinfo.ch.

Pas operacionit të saj të parë në vitin 2013, Laura D’Auria duhej të shkonte në një klinikë për rehabilitim. “Klinika e rehabilitimit më ndihmoi. Por ende kisha nevojë për një kallam për dy vjet e gjysmë “, thotë 58-vjeçari. Meqenëse dhimbja e saj nuk u lehtësua, ajo duhej t’i nënshtrohej një operacioni tjetër. Sot ajo rregullisht merr injeksione anestezike për dhimbje. Meqenëse ajo punonte si pastruese, ajo nuk mund ta vazhdonte më profesionin e saj. Kështu që ajo i duhej një ditë të varej nga shërbimet sociale.

“Kur erdha për herë të parë në zyrën e mirëqenies sociale, kuptova se isha e varfër”, thotë ajo me lot në sytë e saj. “Unë ndihesha shumë e turpëruar. Unë nuk dua të jetoj me ndihma sociale”.

Laura D’Auria erdhi në KRSD të Caritas në 2016. Organizata e ndihmoi atë në një buxhet dhe tregoi se si mund të jetojë me 986 franga në muaj. Nga kjo shumë, 333.99 franga janë të destinuara për ushqim dhe pije, 128.47 franga për veshje dhe këpucë. Qiraja dhe sigurimi shëndetësor paguan me asistencë sociale; Pa familjen e saj Laura D’Auria nuk do ta kishte bërë atë gjithsesi. “Kështu që unë i shpëtoja paratë gjatë ngrënies. Unë nuk u kujdesa nëse frigoriferi im ishte bosh apo jo. Doja të jem në gjendje të paguaj faturat e mia”. Megjithatë, një ditë taksapaguesit u ulën në kutinë postare. “Unë nuk mund të paguaj më taksat e mia”.

Një problem tjetër ishte edhe kërkimi i apartamenteve. “Apartamenti im ishte shumë i shtrenjtë”, shpjegon ajo, “Nuk më ndihmoi shumë as Zyra e Mirëqenies Sociale”. Ajo kishte para, por nuk pati mirëkuptim për gjendjen e saj.

Ajo nuk është larguar nga Zvicra për dy vjet. “Dua të shoh përsëri detin”. Vështrimi i saj përshkon Marco Giorgi, i cili është ulur pranë saj. “Unë jam mirënjohës për ndihmën e Caritasit dhe paratë nga shërbimet sociale”, thotë ajo. “Por unë mendoj se të varfrit mund të ndihmohen edhe më shumë”.

Marco Giorgi pajtohet: “Paratë janë mjaft të mjaftueshme për jetën e përditshme”. Por ata që preken nuk kishin zgjidhje tjetër. “Ju duhet të mësoni të jetoni me këto 986 franga”. Giorgi e sheh këtë luftë çdo ditë. Në kantonin e Aargaut, ai kujdeset për klientë të ndryshëm nga Caritas.

Me një turne të veçantë në qytetet dhe fshatrat e Aargaut, organizata e ndihmës Caritas Aargau, së bashku me shërbimet sociale rajonale të kishës, dëshiron të nxisë debatin mbi varfërinë.

Veçanërisht në rrezik janë njerëzit pa shkollim

“Ne jemi tre persona në KRSD të Caritas Oftringen dhe kemi kërkuar 80 dosje të klientëve që nga janari”, thotë ai. “Krahasuar me vitin e kaluar, ne shohim një trend në rritje”. Nga 80 klientë, më shumë se gjysma janë në borxhe. “Ne punojmë me ta për të përmirësuar jetën e tyre”, thotë Giorgi. “Kryesisht ne krijojmë një buxhet fillimisht. Kjo është shumë e rëndësishme për të marrë një pasqyrë”, shpjegon ai. Sipas Zyrës Federale të Statistikave, në vitin 2016, 7.5 për qind e të gjithë shtetasve zviceranë ishin të varfër, domethënë 615,000 vetë. Veçanërisht në rrezik janë njerëzit pa shkollim. “Kjo është arsyeja pse ne i këshillojmë klientët tanë të përfundojnë trajnimet sa herë që të jetë e mundur”, thotë Giorgi.

Ka një model në reagimet e të prekurve: “Shumica e njerëzve pyesin veten: si mund të paguaj për qiranë dhe sigurimin shëndetësor? Të tjerë pyesin veten se si mund ta kapërcejnë turpin e nënshkrimit për të marrë ndihmë sociale”, thotë Giorgi, duke theksuar se është e rëndësishme që njerëzit të mos turpërohen dhe mos të presin momentin e fundit për të marrë ndihmë sociale.

Nga RedaksiaI 05.05.2018 10:37
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.