Tre emigrantë shqiptarë në Britani, garojnë për këshilltarë

Nga Redaksia 01.05.2018 21:18

Në zgjedhjet lokale të 3 Majit në Britani, do të konkurrojnë 3 kandidatë shqiptarë për këshilltarë, dy prej të cilëve, janë kandidatë të rinj.

E veçanta e këtyre zgjedhjeve është se kandidatët, janë nga të dyja partitë kryesore, konservatorët e kryeministres Theresa May dhe opozitës laburiste të Jeremy Corbyn.

Për konservatorët, të cilët nuk parapëlqehen politikisht nga komuniteti shqiptar me të drejtë vote në Britani, konkurron Anila Skeja nga Librazhdi, e cila ka vetëm pesë vjet që jeton në Londër me familjen e saj.

Ajo është mësuese për nga profesioni dhe konkurron për konservatorët në pushtet në qytezën Barnet në veri të Londrës. Zona elektorale, ku ajo kandidon është e njohur për mbështetjen që gëzojnë laburistët, ndërkohë në atë Bashki në tërësi kanë fituar konservatorët, thotë ajo, fakt që e bën garën shumë të vështirë dhe interesante.

Ndërkohë një prurje e re në radhët e Laburistëve të opozitës në Bashkinë Harrow në veri të Londrës është Endri Hatillari, një profesionist i suksesshëm dhe aktivist i njohur, transmeton tch.

Endri Hatillari ka kryer studimet e larta dhe pas universitare në Londër, dhe është diplomuar për Menaxhim në nivelin e Masterit Shkencor, ndërkohë që, shënon një sërë eksperiencash si në Fushën Akademike, Telekomunikacion, organizata ndërkombëtare jo qeveritare dhe në atë të sistemit bankar.

Kandidati laburist në radhët e shqiptarëve, Hatillari, shprehet se do të ishte i lumtur që në zgjedhjet e ardhshme të shihte një numër edhe më të madh shqiptarësh që garonin për poste vendim-marrëse, që të kemi zë më të fortë dhe bëhemi me influencues, thotë ai.

Zgjedhjet lokale të së enjtes në Britani priten me interes dhe sondazhet favorizojnë laburistët e opozitës, sidomos në kryeqytet.

 

Nga Redaksia 01.05.2018 21:18
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.