Zbulohen detaje rreth ekranit të pathyeshëm të iPhone i cili do të përdorë teknologjinë CGS

Nga RedaksiaI 28.04.2018 20:45

Apple mund të ketë rregulluar një nga problemet më të mëdha që ka pasur me iPhone gjatë viteve, duke përfshirë edhe iPhone X – plasaritjen e ekranit.

 Planet për një iPhone të ri, që do të shfaqin një ekran më të fortë, janë zbuluar herët – shumë herët.

Ming Chi-Kuo, analisti i KGI Securities, ka zbuluar detaje rreth ekranit të ashpër të iPhone i cili do të përdorë teknologjinë CGS (Cover Glass Sensor).

Kjo teknologji CGS në thelb zhvendos modulin e kontaktit në sipërfaqen e xhamit në vend se në panelin e ekranit, ku aktualisht qëndron, shkruan T3.com.

Kjo do të thotë se iPhone i ri me këtë teknologji të CGS jo vetëm që do të ketë një ekran më rezistues, por do të jetë edhe më i lehtë.

Tingëllon sikurse të gjithë fitojnë raundin, apo jo? Ka një detaj, megjithatë. Kjo teknologji nuk ka gjasë të shfaqet deri në lirimin e iPhone 2019 dhe kjo nuk është e gjitha.

Kjo metodë e re e prodhimit duhet të rrisë koston e prodhimit të ekranit për Apple me rreth 15%. Plani i Apple, me sa duket, është të kompensojë këtë duke hequr 3D Touch për të kursyer para.

Kjo ka kuptim pasi Apple nuk ka shtuar 3D Touch për iPad në lansim, duke sugjeruar një mungesë të mbështetjes.

 

Nga RedaksiaI 28.04.2018 20:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.