A ka eksportuar Zvicra në Siri lëndë të parë për helme kimike?

Nga Redaksia 25.04.2018 21:56

Një kompani zvicerane kishte dërguar në fund të vitit 2014 në Siri pesë tonelata të një lloji lëngu nga i cili prodhohet, veç tjerash edhe helmi i luftës, sarini.

Eksportimi i kësaj lënde që njihet me emrin Isopropanol, ishte lejuar atëbotë nga Sekretariati Shtetëror për Ekonomi (Seco). Në këtë përfundim kanë ardhur hulumtimet e bëra nga Televizioni Publik i Zvicrës Perëndimore RTS.

Materja në fjalë ka qenë e dedikuar për prodhimin e medikamenteve, thonë në Seco duke e mbrojtur vendimin e atëhershëm, transmeton albinfo.ch. Por, në kushtet aktuale, sipas Seco-s, mbase nuk do të vendosej njësoj.

Ndërkohë është dëshmuar se helmi luftarak sarin është përdorur para një viti në një sulm ajror të ushtrisë siriane në veri të vendit.

Nga Redaksia 25.04.2018 21:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.