Standardi evropian është i paarritshëm për punëtorin e Maqedonisë (Video)

Nga Redaksia 21.04.2018 20:22

Rroga mesatare evropiane për punëtorët e Maqedonisë mund të mbetet vetëm ëndërr, pëderisa nuk bëhen reforma serioze.

 Ekspertët ekonomik të cilët për dy vite kanë punuar në hetime, ndërsa janë pjesë e projektit të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Maqedonisë (ASHAM), thonë se duhet më shumë konkurrencë në prodhimet vendore, rritje të eksportit të produkteve me vlerë më të madhe, si dhe reforma në administratë.

Analizat kanë treguar se edhe pse investimet e huaja në zona, për një afat të shkurtë kanë shkaktuar një sërë eksportesh, megjithatë kompanitë vendore janë lëndë në plan të dytë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Kryetari ASHAM, Taki Fiti, këshilloi që ministrat e Maqedonisë ta lexojnë librin “Rruga drejt tranzicionit”.

Megjithëse është e qartë se ekonomia maqedonase është e gatshme të merret me konkurrencën e tregjeve evropiane, infrastruktura, personeli dhe ekonomia gri mbeten problemet kryesore./Telegrafi/

 

 

Nga Redaksia 21.04.2018 20:22
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.