Cilat janë vendet me taksat më të larta për punëtorët

Nga Redaksia 18.04.2018 10:41

Shpenzimet ushtarake dhe mbrojtëse të Gjermanisë po rriten. Mbështetja e një ekonomie të tillë kërkon një plan agresiv të kontributit. Qeveria përdor një normë tatimore tronditëse prej 49.4% për paguesit e vetëm.

Tatimi mesatar për punëtorët në mbarë botën ka rënë në 36% për të tretin vit radhazi, kjo sipas Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, shkruan ‘Scan’.

OECD ka nxjerr në pah tatimet mbi 35 vende (15 në këtë shkrim janë 15) në raportin vjetor të pagave e taksave, përcjell albinfo.ch.

Spanja

Spanja gjithashtu ushtron një rritje mesatare të taksave për qytetarët e saj. Spanja është vendi i 15-të më i lartë për sa i përket taksave të punëtorëve, duke i dhënë kështu një përkufizim në lidhje me reduktimin e drekave të gjata apo pasditen e pushimeve në ditët e tyre të punës. Spanjollët shohin një mesatare prej 39.5% për paguesit e vetëm dhe një normë prej 33.8% në lidhje me të ardhurat për një çift me dy fëmijë.

Greqia

Pavarësisht nga demografia e familjeve, populli grek mund të humbë një pjesë të madhe e të ardhurave të tyre në qeveri. Kriza e vitit 2008 bëri që Greqia të rrisë në mënyrë të menjëhershme atë që ka mbetur nga ekonomia apo shantazhet e kryera nga vetë populli grek. Sot, qeveria kërkon tatimpaguesit e vetëm të 40.2% të pagave të tyre për të mbështetur vendin e saj dhe 38.3% nga familjet me të ardhura të vetme. Kjo është shkalla e pestë e taksave me të ardhurat e vetme të familjes në mbarë botën.

Sllovakia

A keni njohuri se ekonomia sllovake financohet në masë të gjerë nga prodhimi i makinave, duke prodhuar kështu prodhimin më të lartë të makinave për çdo banor në botë? Megjithatë, kjo nuk ndihmon në zbutjen e pozitës nr. 13 për taksat më të larta për punëtorët. Këtu euro është tatuar në 41.5% tek qytetarët e vetëm në këtë zonë. Por familjet mund të lehtësojnë një pjesë nga barra financiare me një mesatare tatimore prej 28.9%.

Portugalia

Futbolli nuk është e vetmja gjë të cilët portugezët e marrin seriozisht. Të cilët banorët e këtij vendi evropian kanë norma jashtëzakonisht të larta tatimore mbi të ardhurat e fituara me vështirësi, duke pasur një normë mesatare prej 41.5% nga një person i vetëm. Megjithatë, Portugalia favorizon një nga prindërit me të ardhura më të mira se sa shumica e fqinjëve të saj, duke u tatuar kështu vetëm një mesatare prej 28.2% për çiftet me të ardhura të vetme me dy fëmijë.

Letonia

Për një vend kaq të vogël, normat e taksave të Letonisë janë mjaft të larta. Letonia u godit rëndë nga kriza ekonomike e vitit 2008, e cila mburrej e cila kishte normën më të lartë të papunësisë në Evropë. Paguesit e vetëm do të bien mbi 42.6% në lidhje me pagat e tyre, ndërsa një çift i vetëm me një fëmijë kanë të ardhura  të pakta të cilët kapin vlerën e 31.7%.

Sllovenia

Sllovenia renditet në vendin e 10 –të, e cila ka taksat më të larta për punëtorët. Qeveria e saj përdor një shkallë progresive të tatimit mbi të ardhurat, e cila përkthehet që të ardhurat për punëtorët janë më të lartat, aq sa më të larta mund të jenë taksat tuaja. Ata të cilët gjenden në grupin më të lartë –duke e bërë të barabartë me rreth 76.000 dollarë ose më shumë –goditet me një taksë masive prej 50%. Norma mesatare e taksave kombëtare nuk është më e mira e mundshme. Qytetarët e kësaj zone presin që të tatohen një rritje prej 42.7% çdo vit. Të cilët ata me të ardhura të vetme shohin një normë më të qëndrueshme prej 23.9% duke e ulur Slloveninë në një shkallë më lart në këtë kategori.

Suedia

Suedia ka bilancin më të mirë për sa i përket punës, jetës dhe sistemet e mirëqenies sociale, nga ku përfitojnë të gjithë njerëzit, të cilët populli suedez gëzon një shëndet të mirë. Në vitin 2016, Suedia prezantoi shkëlqyeshëm një ditë pune gjashtë orësh, duke bërë që debatet e produktivitetit në të gjithë punën të funksiononin. Për tatimet më të larta në mbarë botën, qytetarët e vetëm paguajnë rreth 42.8% të taksave, ndërsa familjet vuajnë me një normë bazë tatimore prej 38%.

Republika Çeke

E njohur për kështjellat si dhe të preferuarit e birrës, Republika Çeke është një destinacion i mrekullueshëm turistik për turistët e shumtë që duan të njohin historinë evropiane. OECD raporton se Republika Çeke ka një mesatare tatimore prej 43% për paguesit e vetëm dhe 27.2% për çiftet me të ardhura të vetme me fëmijë.

Finlanda

Përveç një sistemi tatimor progresiv në Finlandë, gjithashtu banorët duhet të financojnë transmetimet publike, kishat dhe normat e tatimit mbi të ardhurat komunale. Qytetarët finlandezë shohin një të ardhur mesatare tatimore prej 43.8% për paguesit e vetëm. Dhe familjet me këto të ardhura paguajnë 39.2%, e cila është shkalla e dytë më e lartë në atë kategori

Austria

Që nga viti 2016, kryeqyteti i Austrisë, Vjena, është metropoli i pestë më i pasur në Evropë, duke lënë pas Hamburgun, Londrën, Luksemburgun dhe Brukselin. Por qeveria po bën një rezume se përse ekonomia e Austrisë po ecën me hapa të ngadaltë, duke i taksuar qytetarët e saj me 47.1% në lidhje me pagat e punonjësve..

Italia

Italia veriore e cila njihet për ushqimin e veçantë apo edhe gjuhën amtare romake të përdorur nga qytetarët nuk është edhe aq e preferuar në lidhje me normat e larta tatimore. Familjet me të ardhura të vetme kanë një barrë tatimore vjetore prej 38.6%.

Franca

Parisi mund të konsiderohet si një nga qytetet më romatike në botë, por mos u mashtroni. Kjo mund të jetë ndoshta vetëm një mashtrim për qytetarët të cilët kanë taksat mesatare më të larta në botë për familjet e martuara me fëmijë. Një çift i vetëm me të ardhura me dy fëmijë duhet të përballojnë një normë të konsiderueshme tatimore prej 40%, ndërsa tatimpaguesit e vetëm vuajnë përmes një tatimi prej 48.1% në pagat e tyre.

Hungaria

Hungaria përdor një taksë të sheshtë e të ardhurave personale në 15%. Kjo normë e sheshtë vlen për të gjitha të ardhurat, duke përfshirë dividentët, interesat, qiraja e pronës dhe kontributet e sigurimeve shoqërore. Taksat totale për lekë arrijnë në 48.2%. nëse jeni i martuar taksat janë edhe më të buta, por ende vazhdojnë të jenë të larta me 33.7% për familjet me të ardhura të vetme.

Gjermania

Shpenzimet ushtarake dhe mbrojtëse të Gjermanisë po rriten. Mbështetja e një ekonomie të tillë kërkon një plan agresiv të kontributit. Qeveria përdor një normë tatimore tronditëse prej 49.4% për paguesit e vetëm. Nga ku çiftet e vetme me nga dy fëmijë paguajnë rreth 34%.

Belgjika

Ushqimi belg nuk do të kompensojë barrën e lartë tatimore me të cilën përballet Belgjika. Qeveria imponon një taksë prej 54% për qytetarët e vetëm. Më shumë se gjysma e të ardhurave tuaja merret para se të shpenzoni ose të kurseni. Familjet me të ardhura të vetme nuk janë shumë të përshtatshme këtu. Ata përjetojnë një pagesë prej 38.6% për pagat e tyre, e cila Belgjika renditet e treta për sa i përket taksave më të larta në këtë listë.

 

Nga Redaksia 18.04.2018 10:41
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.