Ministri Ruzhiq: Punojnë në avancimin e pozitës së pakicave në Serbi

Nga Redaksia 17.04.2018 12:13

Propozimet e ndryshimit dhe plotësimit të ligjit për këshillat kombëtare të pakicave janë një hapë përpara të avancimit të pakicave në fushën e arsimit, kulturës, informimit publik dhe përdorimit të gjuhës, kështu thuhet në njoftimin e Ministrisë së Administratës Publike dhe Vetëqeverisje lokale të Serbisë.

Ministri, Branko Ruzhiq në tryezën e organizuar në Beograd me përfaqësues të pakicave kombëtare theksoi se realizimi i të drejtave të tyre është prioritet i qeverisë, shkruan Titulli.com.

Ai ka ftuar pakicat që të regjistrohen në listat e posaçme zgjedhore sepse në gjysmën e dytë të këtij viti do të mbahen zgjedhjet për këshillat nacionale.

Shefi i Misionit të OSBE-së në Serbi, Andrea Orizio vlerësoi diskutimin për përmirësimin e pozitës së pakicave një proces që asnjëherë nuk do të ndalet.

“Llojet e njerëzve rriten përmes tolerancës dhe se të drejtat e pakicave nuk nënkuptojnë më pak të drejta se shumica e qytetarëve”, tha Tim Kartraj, shef i Këshillit të Evropës në Serbi.

Në këtë tryeze morën pjesë përfaqësuesit e të gjitha këshillave kombëtare të pakicave në Serbi dhe gjithashtu edhe nga Këshilli Kombëtar Shqiptarë./Titulli.com/

 

Nga Redaksia 17.04.2018 12:13
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.