A nuk është andrra jote të të vij padiktueshëm njëherë?

Nga RedaksiaI 17.04.2018 09:47

Para se me u err dita do t’nisem.
Nata kur t’bie do t’jem atje.
Erë e lehtë, bashkë me rrezet e purpurta nëpër grila,
bashkë me yjet që do t’ma zdritin rrugën.
Si hajneshë do të futem nëpër parvazin e derës.
T’shtrihem shtratit midis mureve me dritare.
Kah rruga do të duket sall yll e hanë dritarja.
Para se t’shtrihem copë-copë
kam me e thye fotografinë e viteve që s’jemi pa,
Do ta zhveshë këmishënatën prej veluri, e do t’bij.
Shtatore e bardhë si tambli, si mermeri,
si petalja e lëmuar e zambakut.
Me t’prit. Shkrumin e buzëve të ma heqësh.
Do t’çelet përpara si nota muzike, trupi im pus i zi, i thellë nga vetmia.
Ballefaqe du me fjet me ty.
Me ta ndëgju zanin e zvargët e timbrin
e shtjerrur ambël, kur t’më marrësh n’gji.
Zogë t’kënaqem me aromën e lëkurës sate.
Si e malit të ri me pishë.
Trup t’më mbillesh trupit,
si bima erëmirë e shërimit
që hap rrugën kah vijnë engjëjt e çelin çdo derë parajse.
N’pranverë do shndërrohem e ti në polenin që e bart
era dhe puthja.
Do ti mbyllim sytë, flakë do të digjemi si flaka të dy.
Një natë e një ditë deri nesërmbrama.
Tu u kërku në fjalët ma t’bukura t’dashunisë,
e ditës sime t’bardhë.
Derisa përsëri t’agoj. Pastaj, do t’kthehem.
Shëndoshë e mirë do t’kthehem këtu ku unë rri.
Në rrugë të gjatë të jetës.
Pusit tim të thellë, e ujit t’zi t’vetmisë.

Qerpikët do t’i djegi si në flakë qiriri duke shkruar
natën vonë. Ditën time të re.
Në ditarin intim.

 

Poezi nga Fakete Rexha 

Nga RedaksiaI 17.04.2018 09:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.