Poema dramatike Gjergj Kastrioti Skënderbeu, përmbyll turneun në Europë

Nga RedaksiaI 17.04.2018 09:31

Aktori i madh Xhevat Limani, themelues dhe drejtues i Teatrit shqiptar në Amerikë ne mars dhe prill të kėtij viti, përmes poemes dramatike të titulluar “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” ngjallli dhe solli Skenderbeun ne Europė. Zoti Limani mbajti turne ne Kalabri dhe Sicili, për ta përmbyllur ate me shumė sukses në Stuttgart të Gjermanisë. Për të përcjellur 63 minuta të përmbushura plot emocione, kishin ardhur personalitete nga bota diplomatike, artistike si dhe shum dashamir të teatrit nga Gjermania, Zvicra dhe Franca. Nga Kosova kishte ardhur zonja Shyhrete Kastrati, drejtoresh e Qendrës kulturore shqiptare për diasporë.

Aktori Xhevat Limani me një përvojë të gjatë si aktor, regjisor dhe autor na solli ne vitin e Skenderbeut një kryeveper prej monologjeve të fuqishme dhe tingullit magjik të sopranes Era Hoxha me nje lehtësi dhe mjeshtri të pėrsosur artistike. Dhe e tëra kjo mveshur me nurin e një misioni, një porosie të madhe kombëtare, për rrugëtimin vetëm shqipërisht të kombit shqiptar.

Nga RedaksiaI 17.04.2018 09:31
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.