Kryeministri bullgar jep ‘‘ultimatumin’’ Kosovës dhe Serbisë

Nga Redaksia 16.04.2018 20:05

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i pyetur nga gazetarë bullgar, se deri ku ka mbërri Kosova drejtë rrugës së BE-së, Thaçi tha se të gjitha kushtet për Kosovën janë plotësuar raporton "Zeri.info".

“Sa i përket liberalizimit të vizave, Kosova ka përmbushur kriteret e saj duke përfshirë edhe Demarkacionin me Malin e Zi, ky është një proces i vazhdueshëm dhe punë e përhershme. Ne po i kryej detyrat tona me një qëllim të qartë drejt rrugës integruese”, tha presidenti Thaçi.

Image

Ndërsa në po të njëjtën pyetje se sa është Kosova gati për liberalizim të vizave, kryeministri bullgar tha se arritjet e Kosovës janë të mëdha.

Image

“Një pjesë e madhe e shteteve të Ballkanit janë me liberalizim të vizave. Arritjet e Kosovës të mëdha dhe sa më afër që Beogradi dhe Kosova janë drejt BE-së këto procese janë më afër. Këshilla nuk mund të japim, por mund të ndajmë me ju përvojën tonë”, tha Borissov, raporton “Zeri.info”

Po ashtu kryeministri bullgar gjatë fjalës së tij bëri të qartë institucioneve të Kosovës që pa marrëveshje të nënshkruar me Serbinë, nuk ka integrim në BE.

“Nëse nuk nënshkruani marrëveshje me Serbinë, as Kosova e as Serbia nuk do të hyjnë në BE sepse, BE-ja nuk dëshiron që mosmarrëveshjet e dy vendeve të hyjnë edhe në BE”, theksoi kryeministri bullgar. /ZËRI/

 

Nga Redaksia 16.04.2018 20:05
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.