Thyhet misteri i sëmundjes që prek vetëm 400 njerëz në gjithë botën

Nga Redaksia 16.04.2018 10:05

Misteri që fshihej prapa “kullimit të dyllit të qiriut”, sëmundje kjo që prek vetëm 400 persona në gjithë botën, është thyer në një studim ‘shqetësues’.

Shkencëtarët kanë zbuluar se mutacionet gjenetike janë shkaktari kryesor i çrregullimit të rrallë i njohur si melorheostosis, e cila ndodh vetëm kur preken eshtrat dhe nuk përhapen askund tjetër në trup, gjë e cila është kundër besimeve më të mëhershme.

Studiuesit shpresojnë se gjetjet e tyre mund të hapin rrugën për një trajtim të ri për rreth 400 persona që vuajnë nga kjo gjendje në gjithë botën, transmeton KosovaPress.

Melorheostosis çon në formimin e tepruar të eshtrave që i ngjan dyllit të qiriut në rrezet X dhe mund të shkaktojë që pacientët të kenë dhimbje të mëdha, deformime të eshtrave dhe lëvizje të kufizuar.

 

 

Nga Redaksia 16.04.2018 10:05
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.