Tema e Diplomës për 70 euro

Nga Redaksia 16.04.2018 09:45

Në faqen e shit-blerjes “merrjep.com” dhjetëra persona kanë vendosur shpallje, ku tregojnë se bëjnë punime diplome me pagesë

Punimi i temës së diplomës dikujt i merr gjashtë muaj kohë, e dikujt kjo i kushton 70 euro.

Në faqen e shit-blerjes “merrjep.com” dhjetëra persona kanë vendosur shpallje, ku tregojnë se bëjnë punime diplome me pagesë.

Për çfarëdo drejtimi, e tëra që i duhet studentit është që t’ia tregojë agjencionit literaturën dhe pjesa tjetër përfundon brenda tre javësh.

Kështu mësoi Tribuna Channel kur telefonoi njërin prej tyre, që e kishte të publikuar shpalljen në këtë ueb-faqe, përcjell albinfo.ch.

Gazetari u prezantua si një student i drejtimit të Marketingut në fakultetin Ekonomik. Agjencioni i shpjegon atij në detaje procedurat që duhet të ndjekë.

Ajo tregon se ky punim përfundon brenda tre javësh dhe garanton se punimi nuk është plagjiaturë. 70 euro është çmimi që duhet paguar dhe vajza që punon në agjencion tregon se ky çmim është mjaft i lirë, pasi sipas saj çmimi në Prishtinë shkon deri në 100 euro.

Në ueb-faqen “merrje”, hapur dhe pa u fshehur nga Policia, Prokuroria, apo Inspektorati i Arsimit dhjetëra persona ofrojnë këtë shërbim.

Pas tre javësh përpjekje, për të marrë një përgjigje për këtë çështje nga ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ai tha vetëm dy fjalë se kjo nuk është kompetencë e kësaj ministrie.

Profesori i departamentit të historisë në Universitetin e Prishtinës, Gazmend Rizaj deklaron për Tribuna Channel se punimet e diplomës me pagesë nuk janë një fenomen.

“Këto praktika mund të jenë pjesë e një numri shumë të kufizuara të studentëve. Nuk e besoj që mund të jetë një fenomen për shqetësim. Të paktën për aq sa kam njohuri. Unë punoj qe disa dekada si profesor në universitetin e Prishtinës dhe diçka e tillë as nuk ka ndodhë”

Policia e Kosovës të kontaktuar nga Televizioni kanë deklaruar se ka raste kur hetojnë shkelje të tilla.

“Kur paraqiten këto raste ato i heton Policia Ekonomike. Ndonjëherë këto raste dalin se janë vetëm asistim teknik, prandaj kur janë të tilla ato nuk janë vepra penale”.

 

Nga Redaksia 16.04.2018 09:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.