“Mollëkuqet” e Gjilanit shkëlqejnë në Bjellorusi, Edisa Ahmedi nga Presheva triumfon

Nga Redaksia 15.04.2018 20:03

Drejtuesja e Qendrës Kulturore “Mollëkuqet”, Arta Haziri – Nuhiu ka bërë me dije se kanë arritur rezultate të mira, një sukses shumë të madh në Festivalin ndërkombëtar të muzikës “Lemari”, ku ajo po merr pjesë me katër talentet nga Gjilani, Edisa Ahmedi, Ilda Nuhiu, Valenta Selimi dhe Yllka Dema.

Drejtoresha ”, Arta Haziri – Nuhiu tha se sot në Minsk të Bjellorusisë, u mbajt finalja ku edhe, përmes tyre, u prezantua Kosova , duke arritur të korrim sukses shumë të madh.

“Prej 132 garuesve që ishin pjesëmarrës nga 15 shtete të ndryshme të botës, Qendra Kulturore Artistike ” Mollëkuqet” arriti të ketë sukses shumë të madh ku Edisa Ahmedi zuri vendin e dytë nga të gjitha kategoritë prej moshës 5 vjeçare deri në moshën 18 vjeçare Po ashtu, në kategorinë e njëjtë me vendin e tretë u shpërblye Ilda Nuhiu në të gjitha kategoritë, Yllka Dema në kategorinë e saj prej moshës 12-14 vjeçare zuri vendin e dytë, Valenta Selimi në kategorinë 10- 11 vjeçare zuri vendin e dytë”, ka bërë të ditur Arta Haziri – Nuhiu.

Sipas saj, duke e pasur një garë shumë të fortë nga shtetet prezentë si Kina, Ukraina, Bjellorusia.., Kosova si një shtet i vogël arriti t’i ketë shpërblimet më të mëdha. “Kurse unë u shpërbleva me diplomë si juria më korrekte e festivalit dhe më besuan ndarjen e çmimit për kategorinë- Vokali Akademik”, ka thënë ajo.

Arta Haziri- Nuhiu bëri me dije edhe se duke treguar punën, përkushtimin dhe talentin tonë, janë ftuar 15 shtete që ishin prezentë që të vijnë dhe të e nderojnë me prezencën e tyre Festivalin “Mollëkuqet”, që mbahet në Kosovë dhe se me dëshirën më të madhe kanë pranuan ftesën.

“Po ashtu duke treguar sukses nuk munguan edhe ftesat për Festivalet e ndryshme si në Ukrainë, Bjellorusi dhe vende të tjera. Jam shumë e lumtur që arritëm të kemi sukses dhe të përfaqësojmë Kosovën denjësisht ashtu edhe siç kemi bërë deri tani. Shpresojmë që edhe herëve tjera të kemi sukses edhe më kulminant. Dhe në fund desha të falënderoj Elenën, drejtoreshën e festivalit Lemari, Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe sponsorët artdashës Hajrush Azemi dhe Femi Fetahun, po ashtu edhe butikun Queen’S fashion”, ka thënë Arta Haziri- Nuhiu./2lonline.com/

Nga Redaksia 15.04.2018 20:03
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.