‘Jeta nuk është një komedi për të cilën më parë mund të bësh prova’

Nga Redaksia 14.04.2018 10:34

VASCO ROSSI – KURRË, ASGJË NUK ËSHTË ASHTU SIÇ DUKET

Përktheu Beti Njuma

Jeta nuk është një komedi për të cilën më parë mund të bësh prova. Duhet ta jetosh duke improvizuar.
Ishin fillimet e viteve tetëdhjetë, kur, përkundër mentalitetit të një pune të garantuar shtetërore apo në bankë, të një jete të sigurtë, por montone, unë doja, ëndërroja, pretendoja (isha shumë i ri asokohe….) një jetë të krisur të shkujdesur: plot me aventura, rreziqe, të panjohura dhe surpriza. Me pak fjalë, një jetë të jetuar intensivisht.

Sigurisht, nuk doja (dhe nuk do të kisha dashur kurrë) që e gjitha kjo të nënkuptonte “drogimin” apo shndërrimin në skllav të varësive. Kjo është një nga fantazitë më perverse që shtypi italian ka arritur të përhapë.
Madje nuk bëhej fjalë as për lejim, por për një arrati nga realiteti, diçka e domosdoshme në një periudhë historike si ajo e hipive, paninarëve, arrivizmit, korrupsionit, parave të fituara kollaj dhe kraksizmit.

Sot i këndoj një jete të jetuar plotësisht, pa shkurtore apo zgjidhje të lehta.
Shkurtoret nuk ekzistojnë dhe kush i rekomandon, duke nxjerrë nga goja slogane të cekëta (siç bëjnë politikanët, fjala vjen), është një i çmendur ose një kriminel. “Shikoje në fytyrë realitetin!”… dhe bëjini sytë katër. Mos ia vini shumë veshin televizionit me arsyetimet e veta tolerante dhe sipërfaqësore, me lajmet e veta të rrëfyera artistikisht, për të frikësuar, për të shqetësuar dhe në fund për të mashtruar opinionin publik. Lexoni, lexoni shkrimtarët klasikë, dhe mësoni të krijoni një mendim tuajin të pavarur.

 

Nga Redaksia 14.04.2018 10:34
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.