“Saab”, një DJ shqiptar që po dridh skenat e muzikës në Zvicër

Nga Redaksia 14.04.2018 10:30

Me më shumë se 100 publikime, Sabri Kastrati apo “Saab”, siç njihet DJ shqiptar në skenën e muzikës, zotëron tashmë një bagazh të pasur diskografik

“Së paku që nga viti 2014, kur kishte bërë remiksin e tij madhështor “The End” për Joe T. Vannelli, kosovari që jeton në Cyrih, Zvicër, Sabri Kastrati gëzon një renome ndërkombëtare”, shkruan srf.ch.

Ai vlerësohet si “talent i lindur”, si në produksion ashtu dhe në krijimin e muzikës.

Me më shumë se 100 publikime, “Saab”, siç njihet DJ shqiptar në skenën e muzikës, zotëron tashmë një bagazh të pasur diskografik, transmeton albinfo.ch. Mes tjerash ai ka punuar për shtëpitë e mëdha diskografike si: “Noir”; “Stealth”, “John Digweed” dhe “Pleasurekraft”. Ndërkaq ai tash ka krijuar labelin e tij me emirn”Radiant”.

Dhe sigurisht, edhe debutimi me shtëpinë e tij diskografike vjen së shpejti me po këtë emër. Ai përmban disa koproduksione fantastike, shkruan  srf, duke përmendur veç tjerash SYS dhe Davi. Debutimi do të jepet të premten që vjen nga Mental X.

Sabri Kastrati aka “Saab” është i lindur në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë. Kur ka qenë gjashtë vjeç, ka ardhur me familjen si refugjat në Zvicër, transmeton albinfo.ch. “Në kohën kur Kosova ishte në luftë me Serbinë”, siç shprehet ai në një intervistë me “Ibiza-voice” në gjuhën angleze.

“Unë mund ta konsideroj veten si njeri me fat që kam pasur mundësinë ta kaloj fëmijërinë në një vend të qetë si Zvicra. Fshati i vogël ku jam rritur quhet Beringen, në pjesën veriore të Zvicrës. Atje kam shkuar në shkollë dhe kam luajtur futboll për klubin me të njëjtin emër të fshatit, pra “Fc Beringen”…

 

Nga Redaksia 14.04.2018 10:30
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.