Ushqimet që përmirësojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe rrisin energjinë tuaj

Nga Redaksia 13.04.2018 08:52

Ka dy lloje të karbohidrateve: të thjeshta dhe komplekse. Nutricionistët ofrojnë disa alternativa të shijshme duke përfshirë patate të ëmbla etj., për të ndihmuar në shtimin e më shumë vitaminave dhe ushqyesve të tjerë në ushqimet tuaja të përditshme.

Kjo nuk do të thotë se të gjitha karbohidratet janë të këqija për ju! Ka shumë ushqime që përmbajnë elemente të tilla si proteina, hekuri, fibra dhe vitaminat B.

Patatet e ëmbla

A e besoni se patatet e ëmbla janë një zgjidhje për të gjithë ata që kërkojnë të lënë bukën? Dietologu Stephanie Middleberg, i cili themeloi Middleburg Nutrition, thotë se patatet e ëmbla përmbajnë më shumë fibra sesa buka e grurit dhe se ato nuk janë përpunuara. Më tej, ato vijnë me sasi të larta të vitaminave A dhe C, kaliumit dhe magnezit.

Rrepa pure ose të ziera 

Ato përmbajnë vetëm dy të tretat e kalorive. Kanë antioksidantë për të ndihmuar në luftimin e sëmundjeve. 

Miell pa gluten dhe i pasur në proteina (vjen nga kokrrat e fasules)

Janë një alternativë e shkëlqyer për miell konvencional në të gjitha drejtimet. Janë një burim i acidit folik dhe një burim i mirë i kaliumit, magnezit, mineraleve dhe antioksidantëve, por ato janë gjithashtu të larta edhe në proteina dhe fibra.

 

Nga Redaksia 13.04.2018 08:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.