Ky është fruti që ju mbron nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti!

Nga Redaksia 13.04.2018 08:37

Ky frut është përdorur për më shumë se 5 mijë vjet në Indi, për rinovimin e trupit dhe për të forcuar sistemin imunitar. Amla është një frut me ngjyrë të verdhë dhe të gjelbër. Ajo mund të rritet deri në 18 metra.

Antioksidantët si vitamina C dhe polifenolet gjenden në shumicën e frutave dhe mund të ofrojnë mbrojtje kundër sëmundjeve kronike, por edhe sëmundjeve të rënda si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Amlaki është një burim i shkëlqyer vitamine C. Në 100 gram amla mund të ketë deri në 450 miligramë vitaminë, kështu që lëngu i saj mund të ketë deri në 30 herë më shumë vitaminë C se sa te lëngu i freskët të portokallit.

Amla (Amalaki) është një fryt i jashtëzakonshëm i fuqishëm me veti të shumta të dobishme që shërbejnë për shëndetin tonë:
 

1. Dhimbje stomaku
Problemet e shumta të barkut mund të zgjidhen me këtë frut, ashtu si dhe dhimbjet e barkut, diarre, të vjella, infeksione dhe probleme të tjera të tretjes.

2. Diabeti
Amlaki përmirëson funksionin e mëlçisë, ndihmon në uljen e enjtjeve, dhimbjeve dhe funksionin e pankreasit. Konsumi i saj i rregullt ul nivelin e sheqerit te njerëzit me diabet të tipit 2, duke rregulluar sekretimin e insulinës.

3. Detoks për mëlçinë
Është vërtetuar shkencërisht se amalaki është i mahnitshëm në pastrimin e mëlçisë nga toksinat, sidomos nga efektet negative të medikamenteve.

4. Lëkura
Ky frut i mahnitshëm është përdorur si një trajtim kundër skuqjes, puçrrave të fytyrës dhe problemeve të tjera të lëkurës, duke përfshirë të gjitha llojet e inflamacioneve.

 

Nga Redaksia 13.04.2018 08:37
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.