Ky është problemi më i zakonshëm shëndetësor që ju keni dhe nuk e pranoni! Luftohet vetëm kështu

Nga Redaksia 12.04.2018 17:31

Ka disa probleme shëndetësore të cilave nuk i japim rëndësinë e duhur, madje as nuk na pëlqen t’i pranojmë se i kemi. Pikërisht për këtë kategori shqetësimesh do të flasim në këtë artikull dhe madje do t’ju tregojmë edhe zgjidhjet përkatëse.

Era e keqe e gojës

Përtypni një grusht karafilësh ose fara kopri, të cilat të gjitha kanë veti antiseptike. Një tjetër mënyrë është të shpëlani gojën me një përzierje të bërë në shtëpi, duke përzier një lugë çaji sodë buke, disa pika vaj esencial të piperit të zi dhe një gotë uji. Kjo ndryshon nivelin e pH të gojës, ndërsa vret bakteriet.

Dhëmbët me njolla

Aplikoni karbonin vegjetal tek dhëmbët tuaj. Kjo substancë shumë absorbuese heq komponimet organike, pa dëmtuar dhëmbët.

Gromësima

Ndryshoni mënyrën sesi hani, përtypni ngadalë! Mos e gëlltitni ushqimin tuaj ose mos flisni gjatë përtypjes. Ju gjithashtu duhet të shmangni pijen përmes pipzave ose çamçakëzin.

Fryrja

Pini lëngje bimore para ngrënies për të përmirësuar prodhimin e acidit të stomakut dhe shpejtësinë e tretjes, duke reduktuar fryrjen.

Ulçerën

Vaj kokosit, i pasur me veti antivirale, antibiotike dhe anti-fungale, mund të aplikohet në mënyrë topike disa herë në ditë derisa plagët të zhduken.

Era e trupit

Ndryshoni dietën tuaj. Hudhra, qepët, kafeina, alkooli dhe ushqimet e përpunuara, yndyrore ose me sheqer të gjitha kontribuojnë në rritjen e djersës dhe aromës së trupit. Pini shumë ujë për të shpërndarë toksinat dhe sigurohuni që jeni duke ngrënë mjaftueshëm Vitamina B dhe C, majdanoz, nenexhik dhe rozmarinë.

 

Nga Redaksia 12.04.2018 17:31
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.