Mark Zuckerberg: Facebook do të jetë përherë falas

Nga Redaksia 12.04.2018 17:28

Skandali ka nxjerrë në dritë thelbin e një problemi që shumë kanë qenë të vetëdijshëm: nëse nuk blini një produkt, ju jeni produkti.

Gjatë dëshmisë së Mark Zuckerberg para Senatit, CEO i Facebook përsëriti se “gjithmonë do të ketë një version të Facebook që është falas”.

Në mes të skandalit të Cambridge Analytica, në të cilin të dhënat e përdoruesit  të  rreth  87 milionë njerëzve u shitën nga një zhvillues i palës së tretë në firmën Cambridge Analytica të lidhura me fushatën zgjedhore të Trump gjatë zgjedhjeve presidenciale, është folur për Facebook rreth shtimit te një shtrese abonimi.

Skandali ka nxjerrë në dritë thelbin e një problemi që shumë kanë qenë të vetëdijshëm: nëse nuk blini një produkt, ju jeni produkti.

Javën e kaluar, kur u pyetën nëse mund të ketë një mënyrë për përdoruesit që të zgjedhin të mos jenë në shënjestër për reklamat, Sandberg u përgjigj duke thënë se do të duhet të paguajnë për të.

“Ne kemi forma të ndryshme të zgjedhjes,” u përgjigj Sandberg. “Ne nuk kemi një zgjedhje  në nivelin më të lartë. Ky do të ishte një produkt i paguar.

Gjithashtu është argumentuar se abonimet pa reklama mund të shpëtonin Facebook. Dhe ndërsa nuk ka asnjë fjalë për një abonim pa reklama, Zuckerberg krijoi  së paku një hapësirë ​​për të në të ardhmen, duke vënë në dukje se gjithmonë do të ketë një version të Facebook që është falas.

“Si e mbani një model biznesi në të cilin përdoruesit nuk paguajnë për shërbimin tuaj?” – pyeti senatori Orrin Hatch  duke iu drejtuar Zuckerberg. “Senator, ne shfaqim reklama”- u përgjigj Zuckerberg. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 12.04.2018 17:28
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.