Kamioni i parë në botë që shitet e dërgohet me pjesë dhe montohet nga pronari

Nga Redaksia 12.04.2018 17:23

Dizajnuesit, si pjesë e misionit për dërgimin e makinave motorike në pjesë të izoluara të botës në shtetet në zhvillim, kanë krijuar një kamion i cili mund të dërgohet pjesë- pjesë e të montohet si të ishte karrige apo shtrat i Ikea.

I krijuar nga ‘The Global Vehicle Trust’ (GVT) e ‘F1 design’, në bashkëpunim me Shell e Ox Truck, ky kamion është zbuluar fillimisht në vitin 2016, transmeton koha.net.

Ndërsa tani është prezantuar i gatshëm për tu shitur e dërguar në Indi, më vonë gjatë këtij viti.

Ky kamion mund të mbaj peshë deri në 1,900 kilogramë, që është pothuajse 2 herë më shumë se sa një kamion standard i përmasave të tij.

Kamioni ka kapacitet që të zë 13 persona, e është ia aftë për terrene të vështira, për bartje të materialeve ndërtimore e gjëra të tjera në rrugë të pa qasshme për vetura normale në lokacione të largëta.

Qëllimi i këtij projekti është që të rrisin qasjen në automjete funksionale e mbi të gjitha të lira në vendet në zhvillim.

Tani për tani vetëm 20 për qind e popullsisë në botë kanë qasje në çfarëdo mënyre në vetura apo automjete të tjera motorike.

 

 

Nga Redaksia 12.04.2018 17:23
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.