Dhjetë arsyet që e dërguan Barcelonën drejt eliminimit nga Liga e Kampionëve

Nga Redaksia 12.04.2018 17:19

Ernesto Valverde në kampanjën e tij të parë si trajneri i Barcelonës, nuk ka arritur të shkojë më lartë se çerekfinalja e Ligës së Kampionëve.

Humbja ndaj Romës me rezultat 3-0, duke e humbur epërsinë prej ndeshjes së parë që fituan 4-1, tregon që në klub ka probleme.

Marca ka renditur 10 arsyeje se pse Barcelona është eliminuar nga Liga e Kampionëve.

1.Largimi i Neymarit

Vera ishte shumë e nxehtë për kataluansit. Ata humbën njërin rej lojtarëve më të mirë në botë, pasi Neymar kaloi te PSG.

2.Blerje katastrofale në afatin kalimtar verë

Pasi Barcelona e shiti Neymarin, kërkonte Marco Verratti dhe Philippe Coutinho, pastaj edhe Ander Herrera e Angel Di Maria, por që asnjë nuk erdhi.

 

3.Objekivat e gabuar në afatin kalimtar dimër 

Janari erdhi shpejtë dhe përsëri Barcelona nuk e kishte idenë me blerjet. Erdhi Coutinho që nuk kishte të drejt të luante në Ligën e Kampionëve dhe Yerry Mina.

4.Valverde nuk i pushon lojtarët 

Edhe pse kampionati pothuajse është siguruar, Valverde ka qenë në ndjekje të rekordit, duke mos i pushuar lojtarët kryesor.

5.Mbështetje e vogël për Lionel Messin

Argjentinasi ka qenë sensacional këtë sezon, duke e bartur i vetëm Barcelonnë mbi supe. Luis Suarez nuk ka qenë mbështetës si në të kaluarën.

6.Transferime që nuk e përmirësuan skuadrën 

Ata harxhuan 320 milionë euro në lojtarë që nuk kontribuuan në ekip. Coutinho nuk luajti në Evropë, Ousmane Dembele u lëndua, ndërsa forma e Paulinhos zgjati vetëm tre muaj.

7.Valverde pak besim në bankën rezervë

Trajneri nuk ka besuar shumë në bankë. Sergio Busquets, Ivan Rakitic, Andres Iniesta dhe Jordi Alba kishin besimin e plot.

Paco Alcacer, Denis Suarez dhe Yerry Mina nuk luajtën fare.

8.Lojtarët nuk mësuan nga gabimet e tyre 

Ajo që ndodhi në Romë Barcelonës i ka ndodhur edhe para një viti me humbje të thella si kundër  Juventusit po ashtu edhe kundër Paris-Saint Germain në vitin 2017.

9.Rënia e formës në mënyrë të papritura

Samuel Umtiti dhe Paulinho kanë pasur rënie alarmante të formës. Umtiti ishte sensacionale në pjesën e parë të sezonit, por nuk ka qenë i njëjtë pas kthimit. Paulinho është duke rënë përsëri në lojtarin që ishte te Tottenham .

10.Mungesa e vetëkritikës

Messi dhe rezultatet në LaLiga mbuluan të metat e ekipit. Ata filluan të tregonin shenja të lodhjes, por trajneri nuk bëri asgjë.

Pavarësisht një performance të përzier në ndeshjen e parë kundër Romës, Valverde vlerësoi ekipin e tij kur në fakt kishin bërë gabime të shumta./Telegrafi/

 

 

Nga Redaksia 12.04.2018 17:19
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.