Britaniku ia lë milionat shqiptarit

Nga Redaksia 12.04.2018 17:06

Prindërit e dy fëmijëve të vegjël, shqiptari me gruan e tij para se të bëheshin të pasur, morën me qira një shtëpi që ishte pronë e plakut. Ata më vonë filluan t’i ndihmonin plakut pa rrogë dhe nisën ia kryenin pazaret që ai kishte.

Milioneri britanik, Wynford Hodge vdiq në moshën 94-vjeçare, por pasurinë e tij prej 1.5 milionë funtesh nuk ia ka lënë gruas së tij, por çiftit që ishte përkujdesur për të, shkruan “Daily Mail”.

Gruaja e tij, Joan Thompson, 79-vjeçare, kishte jetuar 42 vjet me Wynford Hodge, derisa në vdekjen e tij, vitin e kaluar, por ajo nuk i mori milionat nga ai, përcjell albinfo.ch.

Ish-bashkëshorti i saj ka vendosur që pasurinë e tij t’ia jap dy qiraxhinjve të tij që u kujdesën për të gjatë fundit të viteve të jetës.

I ndjeri gjithashtu kishte edhe katër fëmijë, por pasurinë ia la çiftit. Ai ishte arsyetuar se Joan, kishte të ardhura të mira dhe nuk kishte nevojë për paratë e tij.

Ajo iu drejtua gjykatës ku ka kërkuar pasurinë e ish-burrit të saj, por gjykata ka vendosur se asaj i takon vetëm një vilë me vlerë prej 225 mijë funtesh dhe rreth 190 mijë të tjera për ta rinovuar.

Hodge, i cili vuante nga kanceri i prostatës, bëri më shumë se 10 testamente para vdekjes së tij, e më pas i dërgoi ato në Gjykatën e Lartë në Kardif.

Në spital pak para se të vdiste, ai i kishte thënë gjykatësit dhe gruas që të mos shqetësohen, pasi ajo do t’ia dilte mbanë.

Por, në testamentin e fundit të cilin ai e nënshkroi në dhjetor të vitit 2016 la gjithçka që kishte në duart e dy banorëve Karla Evans dhe Agon Berisha. Çifti me mirësi u bënë milionerë të menjëhershëm në vdekjen e zotit Hodge.

Prindërit e dy fëmijëve të vegjël, shqiptari me gruan e tij para se të bëheshin të pasur, morën me qira një shtëpi që ishte pronë e plakut. Ata më vonë filluan t’i ndihmonin plakut pa rrogë dhe nisën ia kryenin pazaret që ai kishte.

Megjithatë gjykatësi i rastit urdhëroi që njëra pronë që ishte e burrit të plakës të transferohej tek ajo. Gruaja mori edhe disa përfitime tjera nga vendimi i gjykatës.

 

Nga Redaksia 12.04.2018 17:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.