Përzierja me dy përbërës që trajton kapsllëkun

Nga Redaksia 11.04.2018 10:04

Janë një shumëllojshmëri arsyesh pse mund të vuajmë nga kapsllëku si: ushqimi që konsumojmë, mungesa e aktivitetit fizik, mosha etj. Përdorimi i laksativëve nuk është i rekomandueshëm sepse mund të krijojë varësi si dhe të prishë funksionin normal të zorrëve me kalimin e kohës.

Sigurisht, ndryshimet në stilin e jetës, duke përfshirë stërvitjen dhe hidratimin e rregullt mund  t’i konsiderojmë si fillim i shkëlqyeshëm për parandalimin dhe lehtësimin afatgjatë kur vjen puna te simptomat e kapsllëkut.

Gjithashtu mund të përdorni edhe këtë përzierje me susamin e zi dhe me mjaltë.

Përbërësit:

  • 1 filxhan qumësht susami
  • 1 lugë çaji fara liri
  • 1 lugë çaji fara Chia
  • 1 lugë gjelle lëvozhga të farës së psiliumit 
  • 1 lugë çaji mjaltë të papërpunuar

Udhëzime:

  1. Përgatitni qumështin e susamit dhe derdheni në një pjatë qelqi.
  2. Shtoni përbërësit e mësipërm dhe përziejini të gjithë derisa të krijohet një masë si krem. Lëreni përzierjen për 4-6 orë (ose gjatë natës).
  3. Hidhni mjaltin përsipër për t’i dhënë një shije të ëmbël.

Nga Redaksia 11.04.2018 10:04
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.