Varfëria në Zvicër në rritje e sipër

Nga Redaksia 10.04.2018 20:06

Varfëria në Zvicër është në rritje e sipër. Sipas një statistike të Zyra federale zvicerane e statistikave, 7,5 për qind e popullatës janë prekur.

Rreth 615 000 persona në Zvicër janë prekur nga varfëria. Një gjë të tillë e dëshmojnë shifrat nga Zyra federale zvicerane e statistikave (BFS), të publikuara gjatë ditës së martë. Në vitin 2016, të prekur nga varfëria kanë qenë 7,5 e popullatës në Zvicër, një plus prej 0,5 për qind më tepër se një vit më parë. Me këtë rast, numri i të varfërve në Zvicër është duke u rritur edhe më tej: Në vitin 2014 kanë qenë vetëm rreth 6,7 për qind, shkruan albinfo.ch.

Kufiri i varfërisë përfshin kostot e qirasë dhe të ashtuquajturës nevojë themelorë për jetesë. Në mes tjerash, kjo përfshin artikuj ushqimorë, veshje, duhan, artikuj për përkujdesje të trupit apo floktar.

Sipas BFS, kufiri i varfërisë qëndron mesatarisht në 2 247 franga zvicerane për një muaj, për një person individual dhe 3 981 franga për një familje me dy të rritur dhe dy fëmijë të moshës nën 14-vjeçare.

BFS nënvizon se shumë të prekur janë vetëm para një kohe të shkurtër të varfër, shkrujnë mediat zvicerane, përcjell Albinfo.ch. Nga ana tjetër, Caritasi kritikon rritjen e numrit të të varfërve edhe përkundër faktit se gjendja ekonomike vlerësohet si e mirë. Ai, nga shteti zviceran kërkon që të aplikojë një politikë të barabartë të zhvillimit.

 

Nga Redaksia 10.04.2018 20:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.