Në Zvicër jetojnë 8’482’200 persona, vërehet rritja më e ulët pas shumë vitesh

Nga Redaksia 07.04.2018 09:09

Zyra Federale e Statistikave ka publikuar numrin e popullsisë në Zvicër, shkruan albinfo.ch.

Më të rëndësishmet shkurtimisht: Në fund të 2017 në Zvicër kanë jetuar 8’482’200 persona që është për 0.7 përqind më shumë sesa vitin e kaluar. Këto janë rezultatet provizore të studimit, shkruan albinfo.ch.

Kjo tregon se rritja është më e vogël sesa nga 2007 deri 2016. Është e krahasueshme me vlerën e viteve të 2000-ta.
Numri i zviceranëve dhe të huajve rritet vazhdimisht. I të huajve rritet më fuqishëm (1.1 përqind), ndërsa zviceranët për 0.6 përqind.
Në të njëjtën kohë në krahasim nga viti paraprak, emigrantët janë ulur për 10 përqind.
Në 2017 në Zvicër kanë ardhur 172’500 persona, ndërsa janë larguar 121’200.
Diaspora zvicerane numëron 751800 persona.

Më shumë vdekje më pak lindje

Në 2017 ka pasur 18’400 më shumë lindje sesa vdekje, një minus prej 19.7 përqind në krahasim me vitin e kaluar.

Gratë janë shumicë në Zvicër. Në 100 gra ka 94 burra. Mosha mesatare e Zvicrës është 44 vjet, i të huajve është 37 vjet.

Nga Redaksia 07.04.2018 09:09
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.