Mënyra më efektive për të evituar sheqerin! Askush nuk jua ka thënë më parë

Nga Redaksia 02.04.2018 09:59

Trupi ka aftësinë për të drejtuar sasinë e ushqimit që konsumohet gjatë ditës dhe për këtë, përgjegjëse të procesit janë hormonet ghrelin dhe leptin. Për shembull, kur një person konsumon sasi të shumta sheqeri, trupi ndërton një brez leptine, i cili kontrollon akumulimin e yndyrës, dhjamit dhe urisë. Ghrelin është hormoni që ndjek "fokusin e kënaqësisë" të cerebrumit dhe në thelb, “detyron” personin të ha ushqimet që e joshin.

Trupi është i vetëdijshëm për sasinë e ushqimit që i nevojitet dhe kur insulina ndalon së prodhuari, nivelet e grelenit mbeten të larta edhe pas konsumimit të një vakti që supozohet t'i japë fund dëshirës (​​zakonisht karbohidrateve). Kjo çon në shtimin e peshës. Kur jeni të uritur, neuronet nxisin dhe detyrojnë trupin tuaj të kërkojë ushqime. Kjo gjë nuk është diçka e keqe, pasi trupi duhet të ketë kapacitet për të drejtuar ushqimin e tij.

Çfarë duhet të bëni?

Eliminoni ushqimet e fast food-eve, sepse nëse krijoni varësi do të keni shtim të peshës.

Prodhuesit e ushqimeve kanë gjetur një mënyrë për të përmbysur kontrollorët e trupit. Siç thuhet, ushqimet e përpunuara nxisin një reagim të ngadaltë në trurin tonë, i cili shërben vetëm si stimulim për kënaqësi dhe ngrënie (uri). Një nga standardet e drejtimit për industrinë ushqimore të përpunuar njihet me termin "ngopje specifike ndijore".

 

Nga Redaksia 02.04.2018 09:59
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.