Sëmundjet e rrezikshme që shkaktohen nga gjumi me flokë të lagur. Mos e bëni më këtë gjë!

Nga Redaksia 28.03.2018 09:59

A është keq të flesh me flokë të lagura? Nënat tona gjithmonë na kanë thënë që nuk është mirë të shkosh në shtrat me flokë të lagura sepse mund të marrim të ftohtë ose pneunomi. Por a është kjo e vërtetë? Kjo nuk është e vertetë megjithatë nëse flini menjëherë pasi keni bërë dush dhe nuk i thani flokët tuaj mund të jetë një vendim i keq gjithsesi. Ja përse:

Së pari, ne duhet të dimë faktin që lagështira qëndron shumë gjatë në flokë dhe mund të shkaktojë irritim të skalpit të kokës dhe ndjesinë e kruarjes. Ja pse nuk është e rekomandueshme që të qëndroni për një kohë të gjatë me peshqir në kokë. Po ju rendisim disa disavantazhe të tjera kur shkon në shtrat me flokë të lagur:

1. Dhimbje koke

Nëse flini me flokë të lagur do të përballeni me dhimbje të rënda të kokës.Kjo ndodh sepse gjatë kohës që flini, temperatura e trupit tuaj rritet.Ndërkohë që trupi nxehet, lagështira e mbledhur në peshqir mund t'iu shkaktojë dhimbje koke.

2. Këputja e flokëve

Flokët e lagur priren të këputen shumë shpesh.Ndaj nuk do të ishte ide e mirë të flini me flokë të lagura

3. Flokë të ngjitur

Nëse vendosni të flini me flokë të lagur mund të përfundoni mëngjesin tjetër me flokë të ngjitur pas koke.

4. Infeksione

Jastëkët janë vendi ideal për bakteret sepse thithin djersën, qelizat e vdekura dhe vajrat e trupit. Nëse flini me flokë të lagur do e bëni jastëkun tuaj një fole për zhvillimin e baktereve.

5. Kruajtje

Të flesh me flokë të lagura mund të shkaktojë lloje të ndryshme kruajtje dhe kjo ndodh për shkak të lagështirës që është formuar në kokën tuaj.

6. Dhimbje muskulore

Ndryshimet e papritura të temperaturës jo vetëm që mund të shkaktojnë dhimbje të muskujve, por gjithashtu mund të çojnë në dhimbje të rënda dhe paralizë të fytyrës. Kjo si përfundim mund të çojë në paralizë të të gjithë trupit dhe të shkaktojë vdekjen.

7. Zbokthi

Nëse flini me flokë të lagur mund të ndryshojë pH i skalpit të kokës. Si pasojë floku juaj do të jetë me zbokth ose me yndyrë të tepërt.

 

Nga Redaksia 28.03.2018 09:59
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.