Humbi 28 kilogramë në 6 javë duke përdorur vetëm këtë truk!

Nga Redaksia 28.03.2018 09:58

Sipas mjekëve, gratë mbi 40 vjeç kanë më shumë probleme me shkrirjen e yndyrës së barkut, si rezultat i ndryshimeve hormonale që vijnë me moshën. Ndryshimet hormonale ngadalësojnë metabolizmin dhe inflamacioni i stomakut e ngadalëson procesin e shkrirjes së yndyrës. Thuhet se konsumi i frutave dhe perimeve, zvogëlimi i marrjes së kalorive dhe stërvitja e rregullt janë mënyra më e mirë për humbjen e peshës.

Amy, një vajzë nga SHBA u diagnostifikua me diabetin e tipit 2, i cili shkaktohet sidomos nga yndyrnat e tepërta të barkut. Ajo filloi të humbiste peshë, vetëm si rezultat i ndjekjes së këshillave dhe udhëzimeve të marra. Lexoni më poshtë për më tepër:

Frutat, nëse hahen në sasi normale, ju ndihmojnë të humnisni kilogramët e tepërt.

Duke pasur parasysh faktin se frutat shpesh trajtohen me pesticide dhe kimikate të tjera toksike, ato shpesh mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë. Konsumi i më shumë frutave dhe perimeve, mund të zvogëlojë prodhimin e hormoneve që djegin yndyrën, por të rrisin nivelet e leptinës dhe kortizonit. Rrjedhimisht, ju do të keni më pak shanse për të djegur dhjamin. Tregoni kujdes në përzgjedhjen e tyre si dhe në sasitë e marra!

Ushqimet me pak karbohidrate nuk ndikojnë mirë për zemrën

Një dietë me sasi të ulëta karbohidratesh mund të shkaktojë rrahje të shpejtë të zemrës, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ndërprerja e kalorive pengon humbjen e kilogramëve

Zvogëlimi i sasisë së kalorive në ushqimi, ngadalëson metabolizmin dhe heq burimet e energjisë që përdor trupi. Të gjitha këto, shoqëruar dhe me ushtrime intensive ndihmuan Amyn të humbiste jo pak, por plot 28 kilogramë në 6 javë.

Bëhet fjalë për një stërvitje 3-minutëshe, ndryshimet në dietë dhe përdorimin e erëzave dhe bimëve, të cilat tejkaluan pritshmëritë e saj. Stërvitja e përditshme nxiti djegien e kalorive dhe humbjen e jashtëzakonshme të peshës. Amy arriti të normalizojë nivelin e saj të sheqerit, kolesterolit dhe presionit të gjakut. Zgjidhni të jetuarit shëndetshëm!

 

Nga Redaksia 28.03.2018 09:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.