Zug, “lugina e kriptomonedhave”

Nga RedaksiaR 12.03.2018 10:54

Fshehtësia e sistemit bankar të Zvicrës është shndërruar në subjekt sulmesh nga e gjithë bota në lidhje me pastrimin e parave dhe evazionin fiskal

Zug është një nga vendet më të bukura në Zvicër, por ky qytet i vogël në jug të Cyrihut është i njohur edhe për diçka tjetër dhe turistët nuk vijnë vetëm për të shijuar bukuritë.

Pjesa më e madhe e turistëve nuk vijnë në këtë qytet të vogël për të parë vetëm perëndimin, sado përrallor që të jetë, por ata vijnë për të kuptuar dhe për të zbuluar sesi Zug-u u bë i njohur si “lugina e kriptomonedhave”, që do të thotë shtëpia e shumë firmave, të cilat emetojnë dhe operojnë me anë të kriptomonedhave.

Fshehtësia e sistemit bankar të Zvicrës është shndërruar në subjekt sulmesh nga e gjithë bota në lidhje me pastrimin e parave dhe evazionin fiskal.

Ky shtet duhet të kërkojë që të shndërrohet në “kombin e kriptomonedhave”, ndërsa Zug-u në kryeqytetin e tij, u shpreh muajin e kaluar, ministri i Ekonomisë, Johann Schneider-Ammann, shkruan ‘Monitor’.

Për këtë qëllim, Zvicra po vepron në bazë të rregullave jo strikte për bizneset e kriptomonedhave, edhe pse vendet e tjera po i shtrëngojnë rregullat e tyre, përcjell albinfo.ch.

Një industri e tërë po zhvillohet për të ruajtur të paprekur asetet e kriptomonedhave, siç janë driver-at në të cilat ruhen çelësat kriptografikë, në vende të fshehta, të ftohta dhe të pajisura me skuadrat e specialistëve më të mirë.

Në Zug, përkrahja dhe mbështetja që i është dhënë dhe po i jepet kriptomonedhave duket qartë. Në këtë qytezë ndeshesh kudo me tabela të vogla ku shkruhet “Pranohen Bitcoin”, të cilat qëndrojnë të varura në vitrinat e një numri të madh dyqanesh, madje edhe në tregun e verës.

Në vitin 2016, Zug-u ishte vendi i parë në botë që pranoi Bitcoin si formë pagese për disa shërbime publike.

Sipas PwC, rreth një e katërta e totalit global të vitit të kaluar prej pesë miliardë dollarësh në ofertat fillestare të monedhës, është ngritur në Zvicër.

Nga dhjetë prej Ofertave Fillestare më të mëdha të monedhave, katër prej tyre e kishin bazën në Zug. Ky qytet e ka vendosur që shumë kohë më parë se do të përkrahë sipërmarrësit e kriptomonedhave, për shembull duke u lejuar kompanive që të operojnë në bazë të pasurisë së tyre në monedhën “dixhitale”, sesa t’i detyrojnë që t’i kthejnë ato në monedhën “Fiat”.

Taksat kanë qenë prej kohësh të ulëta. Pas Luftës së Dytë Botërore, qyteza dikur e peshkimit uli normën e tatimit në korporata në 8.5%. Kjo normë, e cila është aktualisht në 14.6% vijon të jetë konkurruese në krahasim me normën prej 21% të Cyrihut.

 

Nga RedaksiaR 12.03.2018 10:54
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.