Simptomat e kancerit të fshikëzës që çdo grua duhet të dijë!

Nga Redaksia 07.03.2018 11:30

Kanceri i fshikëzës qëndron shumë i fshehur dhe përbën 5 përqind të të gjitha kancereve në SHBA, krahasuar me kancerin e gjirit, që përbën 12 përqind të diagnozës së kancerit.

Por, 5 përqind është një numër i madh dhe alarmant. Shoqata Amerikane e Kancerit vlerëson se deri në 80,000 raste të reja të kancerit të fshikëzës do të diagnostikohen në vitin 2017-2018. Fatkeqësisht, shumica e simptomave të kancerit të fshikëzës mund të keqinterpretohen për sëmundje të tjera, gjë e cila kthehet në arsyen e humbjes së jetës për shumë pacientëve.

Çfarë është kanceri i fshikëzës?

Qelizat në fshikëz mund të ndryshojnë dhe të ndalojnë së rrituri ose së bëri ashtu siç duhet. Këto ndryshime mund të rezultojnë në kancer. Disa nga simptomat e kancerit të fshikëzës janë:

-Gurë në veshka dhe infeksionet e traktit urinar,
-Tumore beninje si fibroma ose papilloma,
-Djegie dhe dhimbje gjatë urinimit,
-Hemorragji etj.

Trajtimi për kancerin e fshikëzës
Eshtë e nevojshme të thuhet se trajtimi varet nga shkalla, kategoria dhe faza e kancerit. Metodat primare të trajtimit për këtë lloj kanceri përfshijnë:

-Rrezatimin,
-Kirurgjinë,
-Imunoterapinë,
-Kimioterapinë.

Shenjat dhe simptomat e kancerit të fshikëzës

Simptomat mund të ndahen në dy grupe: të hershme dhe të vona.

Simptomat e hershme të kancerit të fshikëzës:

Vështirësi gjatë urinimit,
Nevoja e shpeshtë për të urinuar,
Gjak në urinë,
Djegie gjatë urinimit.

Simptomet e vonshme të kancerit të fshikëzës:

Gungë në ije,
Ënjtje në këmbë,
Ethe,
Anemi,
Humbja e oreksit,
Humbje peshe,
Dhimbje në rektum, anus, legen ose në eshtra.

Si të parandaloni kancerin e fshikëzës

Eshtë e panevojshme të thuhet se parandalimi është gjithmonë më i mirë se kurimi. Ndiqni në mënyrë rigoroze këto këshilla:

-Mos pini duhan,
-Pini shumë ujë,
-Hani fruta dhe perime,
-Bëni një jetë të shëndetshme,
-Mos e mbani gjatë urinën.

 

Nga Redaksia 07.03.2018 11:30
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.