Veturat e përdorura dizel nga Gjermania shiten me të madhe në Evropën Lindore

Nga RedaksiaR 02.03.2018 08:59

Numri i makinave dizel të shitura jashtë vendit, nga 197.000 sa ishte në vitin 2016 është rritur në 233.000 në vitin 2017

Ndërkohë që në qytetet gjermane po mendohet çdo ditë e më tepër për ndalimin e makinave dizel, qytetarët gjermanë po i shesin gjithnjë më shumë jashtë vendit makinat e përdorura që qarkullojnë me dizel.

Tregu më i madh i këtyre veturave është Evropa Lindore, shkruan wirtschaftswoche.de.

Sipas statistikave të tregtisë së jashtme të publikuara nga Zyra Federale për Statistikë, numri i makinave të përmendura të shitura jashtë vendit, nga 197.000 sa ishte në vitin 2016 është rritur në 233.000 në vitin 2017, transmeton albinfo.ch. Bëhet fjalë për një rritje prej 18 për qind brenda vetëm një viti.

Më së shumti vetura dizel janë shitur në Ukrainë, ku vitin e kaluar, në krahasim me vitin 2016 janë dërguar 16.000 vetura të tilla të vjetra ose mbi dyfish më shumë se në vitin 2016.

Numri i makinave dizel të eksportuara nga Gjermania është rritur edhe në Shqipëri, Kosovë, Rumani, Slloveni, Sllovaki dhe Çeki.

Gjatë po kësaj periudhe, numri i veturave të përdorura që lëvizin me benzinë, të shitura jashtë vendit ka shënuar një rënie nga 178.000 në 176.000.

 

Nga RedaksiaR 02.03.2018 08:59
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.