Ushqimi i fërguar, i rrezikshëm për shtatzënat

Nga RedaksiaR 27.02.2018 14:05

Gjatë fërgimit të ushqimit në vaj çlirohen kimikaliet, të cilat ndikojnë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe e rrisin rrezikun nga sëmundja e sheqerit, posaçërisht tek femrat me mbipeshë dhe më të vjetra se 25 vjeç, transmeton "Zeri.info".

Mirëpo femrat të cilat në shtatzëni çdo ditë hanë ushqim të fërguar në vaj kanë rrezik të dyfishtë nga diabeti gestacik.

Rrezik më të madh pra kanë femrat me mbipeshë, shtatzënat më të moshuara se 25 vjeç dhe ato që kanë predispozitat gjenetike.

Diabeti gestratik apo i shtatzënisë është lloj i sëmundjes së sheqerit, i cili krijohet gjatë shtatzënisë dhe godet 1 në 20 shtatzëna dhe nëse nuk kurohet mund të shkaktojë komplikime tek nëna dhe fëmija, përcjell "Zëri".

Mund të shkaktojë lindje të parakohshme, shtim të peshës të tepruar të trupore tek i sapolinduri, por edhe vdekjen e tij.

Kjo sëmundje paraqitet pasi shtatzënat nuk prodhojnë mjaftueshëm insulinë, çka e rrit nivelin e sheqerit në gjak. /ZËRI/

 

Nga RedaksiaR 27.02.2018 14:05
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.