Pagjumësia shkakton sulme të zemrës dhe të trurit

Nga RedaksiaR 27.02.2018 09:04

Sipas disa hulumtimeve, pagjumësia del se është e ndërlidhur me një rritje të rrezikut të sulmeve të zemrës dhe atyre të trurit.

Gjumi është i rëndësishëm për rikuperimin biologjik dhe gjumi është rreth 33% e tërë jetës sonë, por në shoqërinë moderne është në rritje numri i njerëzve që ankohen për pagjumësi, transmeton Telegrafi.

P.sh., vetëm në Gjermani raportohet se afër gjysma e tërë popullsisë ka pasur simptoma të pagjumësisë.

 

Hulumtuesit, pas ekzaminimeve të ndryshme, kanë treguar se ekziston një lidhje mes pagjumësisë dhe problemeve shëndetësore – ndër to edhe sulmet e zemrës dhe të trurit.

Simptomat e pagjumësisë probleme me rënien në gjumë, vështirësi për të qëndruar në gjumë, zgjim të hershëm nga gjumi, etj.

Këto konstatime janë bërë pasi shkencëtarët i kanë analizuar mostrat e 160,867 pjesëmarrësve.

Vlen të ceket se femrat me simptoma të pagjumësisë janë më të rrezikuara nga sulmet kardiovaskulare dhe të trurit sesa meshkujt, por ky dallim mes gjinive nuk është edhe aq i madh.

 

Nga RedaksiaR 27.02.2018 09:04
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.