Zvicra në top shtetet për pasuri, shëndetësi, lumturi dhe avancim

Nga RedaksiaR 14.02.2018 14:35

Sipas renditjes së shteteve më të pasura, më të shëndetshme, më të lumtura dhe më të avancuara në botë, Zvicra ndodhet në vendin e katërt

“Instituti Legatum”, një institut kërkimor me qendër në Londër, ka raportuar të enjten indeksin të Prosperitetit botëror.

Në këtë klasifikim janë marrë parasysh 104 faktorë të ndryshëm, derisa ndër më kryesorët ishin, produkti i brendshëm bruto për kokë banori, numri i njerëzve në punë me orar të plotë, por edhe figura më interesante, siç është numri i serverëve të sigurt të internetit që ka një vend, dhe disa faktorë tjerë, përcjell albinfo.ch.

Më pastaj variablat ndahen në nënindeks: cilësia ekonomike, mjedisi i biznesit, qeverisja, arsimi, shëndeti, siguria, liria personale, kapitali social dhe mjedisi natyror.

Ky Indeks ka vlerësuar 149 vende të botës, duke marrë të dhënat e disponueshme. Për shtatë vitet e fundit të indeksit, Norvegjia ka qenë në vendin e parë, por në vitin 2016, ky çmim ka shkuar për Zelandën e Re.

Sipas renditjes së shteteve më të pasura, më të shëndetshme, më të lumtura dhe më të avancuara në botë, Zvicra ndodhet në vendin e katërt. Zvicra shpesh ndodhet në krye të listave për shkak të edukimit fantastik dhe kujdesit të madh shëndetësor. Në nën-indeksin e shëndetësisë është në vendin e tretë.

Në vendin e 15-të është Austria, kurse në atë të 11-të Gjermania. Vendi i parë mbahet nga Zelanda e Re, duke u pasuara nga Norvegjia dhe Finlanda.

 

Nga RedaksiaR 14.02.2018 14:35
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.