Kurz: Austria e ka njohur Kosovën dhe ky qëndrim nuk do të ndryshojë

Nga RedaksiaR 14.02.2018 14:12

Kancelari austriak Sebastian Kurz, para seancës së Qeverisë, në lidhje me deklaratën e fundit të zëvendësit të tij Heinz-Christian Strache se Kosova është ‘pjesë’ e Serbisë, theksoi se Austria është një vend mik që mbështet Ballkanin Perëndimor, si dhe është duke u përpjekur të kontribuojë në normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës.

I pyetur nëse angazhimi i zëvendëskancelarit Strache për të mbështetur njërën palë e dobësoi pozitën e ndërmjetësimit të Austrisë, në vend të Kurz-it, Strache iu përgjigj këtij pretendimi.

Ai theksoi se ka mirëkuptim për të dyja palët, por në të njëjtën kohë vuri në dukje se kur flet për gjendjen reale, ende përballet me akuza se është i njëanshëm, transmeton Zëri.info.

"Pikëpamja serbe  ndryshon nga ajo e Kosovës. Gjithashtu, pesë vendet e BE-së nuk e kanë njohur Kosovën", rikujton Strache dhe shtoi se për fat të keq problemi nuk është zgjidhur në mënyrë të qëndrueshme.

Kurz gjithashtu vlerësoi se nuk mendon se deklarata e Straches shkaktoi dëme dhe theksoi se mban kontakte të shkëlqyera me Serbinë dhe Kosovën.

Qëllimi i presidencës austriake të BE-së, në gjysmën e dytë të këtij viti, do të jetë mbështetja më e mirë e vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën drejt Unionit.

"Austria ka njohur Kosovën shumë kohë më parë dhe ky qëndrim nuk do të ndryshojë në të ardhmen", përfundoi Kurz./Zëri/

 

Nga RedaksiaR 14.02.2018 14:12
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.