Janar: Më shumë azilkërkues se në dhjetor e më pak se në janarin e vitit 2017

Nga RedaksiaR 14.02.2018 08:33

Sikurse gjatë gjithë vitit që shkoi, edhe në janarin e këtij viti, numrin më të madh të kërkuesve të azilit në Zvicër e kanë përbërë eritreasit. Nga ky vend afrikan janë regjistruar 260 azilkërkues, ose 25 më shumë se në dhjetor

Gjatë muajit janar të vitit 2018 në Zvicër janë regjistruar 1431 kërkesa të azilit, që janë 10 për qind më pak se në janarin e vitit 2017. Mirëpo, siç bën të ditur Sekretariati Shtetëror për Migracion (SEM), ky numër është për një të pestën më i madh se ai i regjistruar në muajin dhjetor të vitit 2017.

Ky shtim shpjegohet me shtyrjen për në janar të regjistrimit të kërkesave të ardhura gjatë dhjetorit të vitit të kaluar, thonë në SEM, shkruan albinfo.ch.

Sikurse gjatë gjithë vitit që shkoi, edhe në janarin e këtij viti, numrin më të madh të kërkuesve të azilit në Zvicër e kanë përbërë eritreasit. Nga ky vend afrikan janë regjistruar 260 azilkërkues, ose 25 më shumë se në dhjetor. Pas tyre vijnë azilkërkuesit nga Siria (107), nga Gjorgjia (100), nga Somalia (93) dhe nga Turqia (74).

Azili gjatë janarit u është njohur gjithsej 518 vetave nga 2255 kërkesa azili që SEM ka përpunuar gjatë këtij muaji, e ku hynë një numër i madh i kërkesave të bëra gkatë vitit të kaluar.

Zvicra gjatë janarit ka marrë pesë azilkërkues nga Greqia dhe pesë nga Italia, në kuadrin e programit të BE-së për shpërndarje të refugjatëve, në të cilin merr pjesë edhe Zvicra. Zvicra është zotuar se do të pranojë 1500 refugjatë mbi këtë bazë dhe sipas SEM-it, ky synim pritet të realizohet gjatë javëve në vijim.

Gjatë kësaj periudhe, Zvicrën e kanë braktisur në mënyrë të kontrolluar 559 persona.

Duke u mbështetur në lëvizjet aktuale në fushë të azilit, autoritetet zvicerane llogarisin se deri në fund të vitit numri i kërkesave për azil do të arrijë maksimalisht në 20 mijë sish.

 

 

Nga RedaksiaR 14.02.2018 08:33
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.