Kurdët, marshim nga Lozana në Gjenevë, kundër dhunës në Afrini

Nga RedaksiaR 13.02.2018 14:09

Kurdët kanë nisur sot “Marshimin e paqes”, në kuadrin e të cilit do të bëjnë këmbë udhëtimin prej 60 kilometrash nga Lozana deri në Gjenevë

Rreth 1200 kurdë dhe miq të tyre janë grumbulluar sot në qendrën e qytetit të Lozanës, prej nga kanë marrë rrugën për në Ouchy. Në këtë vend është pallati Rumine, në të cilin në vitin 1928 ishte nënshkruar “Marrëveshja e Lozanës, e cila kishte bërë rregullimin e kifijve të Turqisë, duke shuar ëndrrën e kurdëve për një shtet të tyrin.

Ata kanë nisur kështu “Marshimin e paqes”, në kuadrin e të cilit do të bëjnë këmbë udhëtimin prej 60 kilometrash nga Lozana deri në Gjenevë

Shumica e marshuesve janë nga Zvicra por në mesin e tyre ka pjesëmarrës nga 17 vende të ndryshme. Ata protestojnë kundër bombardimit të enklavës kurde Afrine. Rreth 150 civilë kanë gjetur vdekjen nga këto bombardime, kanë theksuar organizatorët e protestës, shkruan SDA.

Protestuesit i drejtohen kështu bashkësisë ndërkombëtare, e cila duhet të këmbëngulë në respektimin e të drejtave të njeriut. OKB duhet të veprojë unike, për të parandaluar një masakër.

Pas Ouchy-s, marshuesit do të shkojnë këmbë deri në Morges ku pritet të mbërrijnë në mbrëmjen e sotme. Të enjten ata pritet të kenë arritur në Gjenevë, ku do të bëhen pjesë e një demonstrimi të madh që do të mbahet të premten para pallatit të OKB-së.

 

Nga RedaksiaR 13.02.2018 14:09
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.