Pahor: Të gjitha shtetet e Ballkanit duhet të bëhen pjesë e BE-së

Nga RedaksiaR 13.02.2018 13:47

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur seancë solemne për nder të Presidentit të Sllovenisë, Borut Pahor i cili nga dita e djeshme ndodhet në vizitë zyrtare në Kosovë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në këtë seancë ku i pranishëm ishte dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se Kosova në prag të 10 vjetorit të pavarësisë është nderuar me vizitën e presidentit slloven Pahor. Veseli e ftoi Pahor që të marrë fjalën duke thënë se Sllovenia në vazhdimësi ka qenë përkrah Kosovës në të gjitha proceset e saj historike.

Presidenti Pahor në adresimin e tij para deputetëve të Kuvendit tha se ka ardhur në Kosovë si një mik, si president i një shteti që ka marrëdhënie miqësore me shtetin e Kosovës. Ai duke uruar deputetët me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës tha se vizita e tij në prag të kësaj feste është një shenjë për t’i thelluar marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy shteteve.

Pahor u shpreh se sllovenët dhe shqiptarët e Kosovës kanë kuptuar dhe ndihmuar njëri tjetrin në rrugëtimin për të arritur pavarësinë e të dyja shteteve me përkushtimin se këto shtete të jenë demokratike, ku mbizotëron sundimi i ligjit dhe drejtësia për qëytetarët e tyre.

Ai tha se sllovenët dhe shqiptarët e Kosovës si shumicë, si dy shtete sovrane duhet të zhvillojnë dinjitetin njerëzor dhe të drejtat e njeriut duke i respektuar të drejtat e minoriteteve.

Duke nënvizuar se ka ardhur në Kosovë si një mik i shqiptarëve të Kosovës dhe i serbëve dhe si një mik i të gjitha kombësive të tjera që sot jetojnë në Kosovë, Pahor tha: “Po ia jap vetës lirinë që të vlerësoj që nga aspekti i politikës së brendshme dhe të jashtme është tejet e rëndësishme për zhvillimin e Kosovës që ti ruaj dhe ti mbrojë të drejtat ligjore dhe ti fuqizojë këto të drejta të cilat u takojnë komuniteteve jo shumicë”.

Pahor i cili përmendi edhe problemet e Sllovenisë me fqinjët e saj theksoi se ky shtet është ende në rrugën për t’i përmirësuar ato. Ai tha se mbështet përpjekjet e Prishtinës zyrtare dhe Beogradit zyrtar që në mënyrë graduale t’i zgjidhin të gjitha çështjet e hapura përmes negociatave bilaterale, siç tha ai negociata këto që mbështeten nga BE-ja.

“Përsëri po i jap vetes lirinë që të mundohem t’iu bind që të vazhoni të punoni intensivisht në këto negociata bilaterale dhe t’i respektoni marrëveshjet në tërësi. Kjo është tejet e rëndësishme jo vetëm për zgjidhjen e problemeve në mes të dy vendeve fqinje siç janë Kosova dhe Serbia por gjithashtu edhe për krijimin e një atmosfere të mirë politike në tërë rajonin në mënyrë që të bindet BE-ja që vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëhen pjesë e BE-së”, tha Pahor.

Presidenti slloven tha se Kosova dhe Serbia duhet t’i implementojnë marrëveshjet të cilat i kanë marrë përsipër duke bërë të ditur se mbështet strategjinë e zgjerimit të BE-së për Ballkanin Perëndimor. Ai në fund potencoi se të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëhen pjesë e BE-së por pasi t’i zgjidhin problemet kufitare duke iu referuar edhe ratifikimit të demarkacionit nga pala kosovare me Malin e Zi.

Kujtojmë se Pahor dje në ditën e parë të vizitës së tij në Kosovë është pritur me ceremoni shtetërore nga Presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Pas takimit në mes dy delegacioneve dhe dy presidentëve, Thaçi dhe Pahor kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për media. Presidenti slloven do të pritet edhe nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

 
 

Nga RedaksiaR 13.02.2018 13:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.