Zaev kërkon mbështetje nga Turqia, për anëtarësim në NATO (Video)

Nga RedaksiaR 12.02.2018 14:11

Në takimi me homologun e tij turk, Binali Jildirim në Ankara, kryeministri maqedonas, Zoran Zaev këkroi që të vazhdojë mbështetja e Turqisë për antarësimin e Maqedonisë në NATO, ndërsa kryeminstri turk bëri të ditur se vendi i tij do të vazhdojë në mbështetjen e Maqedonisë në këtë qëllim strategjik.

Në takim, ku në anën e Maqedonisë ishin të pranishëm edhe ministri pa resor Adnan Qahili, deputetë në Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Enes Ibrahimi dhe Jusuf Hasani, si edhe sekretari i shtetit në MPJ, Viktor Dimovski, Zaev shprehu keqardhje për viktimat në luftë kundër terorizmit që ka për qëllim mbrojtjen e territorit, sovranitetit dhe integritetit të Turqisë.

Të dyja palët shprehën vendosmërinë e tyre për të nxitur bashkpunimin ekonomik ndërmjet dy vendeve dhe për rritjen e shkëmbimeve tregtare.

Palët janë pajtuar që të aktivizohet Komuniteti i Përzier në mes dy shteteve që me efikasitet do t’i zgjidhë të gjitha çështjet për një bashkëpunim më të mirë në të gjitha nivelet.

Kryeminstri Zaev tha se nga ana e Republikës së Maqedonisë, komitetin do ta udhëheq ministri pa resor Adnan Qahili.

“Për shtetin tonë vlejnë të gjitha investimet, kurse Turqia është e gjashta në Maqedoni për nga numri i investimeve. Ne jemi të gatshëm ofrojmë kushte për më shumë investime pasi që ka interesim të investitorëve. Ne presim përparim për integrimet në BE dhe NATO në këtë vit, dhe presim që kjo të ndikojë në rritjen e investimeve, dhe me këtë, edhe në rritjen e cilësisë së jetës së qytetarëve, tha Zaev./Telegrafi/

 

Nga RedaksiaR 12.02.2018 14:11
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.