40 për qind e blerësve në internet japin të dhëna të pasakta

Nga RedaksiaR 12.02.2018 11:01

40 për qind e blerësve në internet japin të dhëna të pasakta

Sipas një sondazhi ndërkombëtar, kur është fjala për blerjen e produkteve ose shërbimeve online,  41 për qind e konsumatorëve raportojnë informacione të rreme personale. 

Gabimet më të zakonshme përfshijnë numrin e telefonit, datën e lindjes dhe adresën e-mail, njoftoi të mërkurën RSA Security, transmeton lajmi.net. Arsyet kryesore për këtë janë shmangia e thirrjeve të padëshiruara (59 përqind) dhe frikë nga masat e marketingut (57 përqind). 

Rezultatet treguan skepticizëm të vazhdueshëm të konsumatorëve rreth asaj se si kompanitë i trajtonin këto të dhëna.

Përveç kësaj, 78 për qind e të anketuarve thanë se qëllimisht kufizojnë sasinë e informacionit personal të identifikueshëm që ata ndajnë në internet. 

 

Megjithatë, vetëm 55 përqind e të anketuarve do të shmangnin ndarjen e të dhënave të tyre me një kompani që ata e dinë se i ka shitur apo keqpërdorur të dhënat pa pëlqimin e tyre.

 Si rezultat, 90 për qind e të anketuarve shprehën shqetësimin e tyre për humbjen, vjedhjen ose manipulimin e të dhënave të tyre.

“Konsumatorët kuptojnë vlerën e informacionit të tyre personal dhe, me gjithë kujdesin e duhur, janë të përgatitur ta dorëzojnë atë në rrethanat e duhura”, tha Rashmi Knowles , Menaxher i Sigurisë së RSA . 

Pothuajse një e treta është e bindur se ata do të marrin oferta më të mira dhe më të personalizuara të produkteve. 

Pak më shumë se një e katërta (26 përqind) dëshirojnë të zbulojnë të dhënat e tyre nëse ata kanë marrë shërbim më të mirë.

 

Nga RedaksiaR 12.02.2018 11:01
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.