“Novartis” akuzohet se ka korruptuar mijëra mjekë grekë për t`ua shitur barnat

Nga RedaksiaR 12.02.2018 10:45

Këto metoda, sipas hetuesve grekë, i kanë kushtuar Greqisë në periudhën në mes viteve 2000-2015 rreth 23 miliardë euro

Ndaj koncernit të madh farmaceutik të Zvicrës, “Novartis” janë ngritur akuza për korrupsion. Sipas akuzuesve, “Novartis” u ka paguar mito mijëra mjekëve dhe nëpunësve administrativë në Greqi, për t`ua imponuar atyre blerjen e barnave të veta.

Gjiganti zviceran akuzohet që këto veprime korruptimi i ka bërë në mënyrë sistematike dhe për një kohë të gjatë, transmeton albinfo.ch shkrimet e medieve zvicerane. Greqia dhe SHBA tash kërkojnë ndihmë juridike nga Zvicra në lidhje me këtë skandal.

Zyra Federale për Drejtësi ka konfirmuar se i kanë ardhur tashmë dy kërkesa përkatëse. Ato janë duke u shqyrtuar, ka thënë për Agjencinë e Lajmeve SDA, zëdhënësi i zyrës në fjalë, Folco Galli, pa ofruar detaje të tjera rreth çështjes.

Galli kështu ka vërtetuar raportimet e bëra në këtë drejtim nga gazetat “Tages Anzeiger” dhe “Bund” si dhe nga Televizioni i Zvicrës Perëndimore (frankofone) RTS. Nga ana tjetër “Novartis” ka deklaruar vetëm se është duke kooperuar me autoritetet.

Ministri grek i drejtësisë Stavros Kontonis akuzon Novartisin se edhe pas kolapsit që kishte pësuar ekonomia greke në vitin 2010 kishte shitur medikamente të “stërshtrenjtuara”, transmeton albinfo.ch. Këto metoda, sipas hetuesve grekë, i kanë kushtuar Greqisë në periudhën në mes viteve 2000-2015 rreth 23 miliardë euro.

Ndër zyrtarët e akuzuar grekë janë dhjetë ish zyrtarë të lartë të qeverisë së kaluar, e në mesin e tyre edhe komisari aktual i lartë i BE-së, Dimitris Avramopoulos. Ky i fundit ka hedhur poshtë çdo lidhje me aferën e përmendur të korrupsionit.

 

Nga RedaksiaR 12.02.2018 10:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.