Dënimi për biletë do të vlejë për gjithë Zvicrën dhe për të gjithë transportuesit

Nga RedaksiaI 11.02.2018 10:16

Aktualisht për SBB-në, Postauto Schweiz dhe ndërmarrjet tjera për transportim të udhëtarëve, funksionojnë regjistra separatë për udhëtarët në të zezë

Duke filluar nga prilli i vitit 2019, në Zvicër do të hyjë në fuqi mbajtja e një regjistri nacional për pasagjerët që kapen “në të zezë”, gjegjësisht shfrytëzojnë shërbimet e transportit publik pa biletë valide. Këtë risi e ka konfirmuar shoqëria “Direkter Verkehr Schweiz” për radion SRF.

Qëllimi i funksionalizimit të këtij regjistri është ndjekja e recidivistëve (atyre që e përsërisin veprën), transmeton albinfo.ch. Ata duhet të ndiqen në nivel vendi dhe të ndëshkohen me shuma më të larta se sa të tjerët që kanë bërë vetëm një shkelje. Emri i shënuar në regjistër si shkelës do të mbetet aty në dy vitet në vijim.

Aktualisht për SBB-në (Ndërmarrja Federale e Hekurudhave), Postauto Schweiz dhe ndërmarrjet tjera për transportim të udhëtarëve, funksionojnë regjistra separatë për udhëtarët në të zezë, përcjell albinfo.ch. Në këtë mënyrë, personat që udhëtojnë pa biletë në njërën ndërmarrje, mbetet i padënuar kur udhëton me ndërmarrjen tjetër të transportit.

Nga RedaksiaI 11.02.2018 10:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.