Promovohet në Tiranë libri mbi gjyshin e Rita Orës, “Besim Sahatçiu, një jetë në skenë”

Nga RedaksiaI 11.02.2018 09:54

Në sallën “Aleks Buda” në Tiranë, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në prani të Familjes Sahatçiu-Ora, promovoi librin “Besim Sahatçiu – një jetë për ekranin dhe skenën”.

Salla ishte mbushur plot, me miq e dashamirës nga sfera të ndryshme të shoqërisë: shkrimtarë, historianë, artistë, politikanë, gazetarë, diplomatë, ushtarakë, pedagogë, shkencëtarë, studentë etj. I pranishëm ishte edhe ambasadori i Rumanisë në Tiranë, prof. dr. inxh. Mirçea Perpelea, i cili në përshëndetjen e tij e vuri theksin në miqësinë tradicionale midis dy popujve tanë.

 

Folën shkrimtari dhe eseisti i mirënjohur Shpendi Topollaj, pedagogu i Universitetit të Tiranës Kujtim Kapllani, aktori i madh Reshat Arbana, operatori Afrim Spahiu, që ka xhiruar shumicën e filmave të Besim Sahatçiut, historiani Kadri Tarelli, i afërmi i familjes së Besimit, Valdet Sahatçiu dhe diplomati Spartak Topollaj, raporton “Faktor.al”.

Të gjithë u përqendruan në anë të ndryshme të veprës së Besim Sahatçiut, personalitet poliedrik i përmasave evropiane, i pari regjisor profesionist i Kosovës i shkolluar në Zagreb e Beograd, bir i një fisi atmëmëdhetar, i dalluar gjatë kohërave për luftën me pushkë e me penë për mbrojtjen e interesave mbarëkombëtare.

Për të pranishmit u projektua një sekuencë nga filmi “Era dhe lisi”, një ndër krijimet e panumërta të ekranizuara nga regjisori Besim Sahatçiu dhe u mbyll me interpretimin nga artisti i talentuar Dilan Reka të këngës “RIP” të këngëtares me famë botërore, Rita Orës, mbesës së Besim Sahatçiut, për të cilin ajo është shprehur plot patos: “Më mungon gjysh… Të dua shumë… Ti më bëre të besoj se kjo është e mundshme. Ti besove te unë para se unë vetë të besoja në veten time”.

 

Nga RedaksiaI 11.02.2018 09:54
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.