Pensionet zvicerane atraktive për shtetasit e BE-së

Nga RedaksiaI 10.02.2018 10:02

Si rezultat i Marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjës së Personave, qytetarët e BE dhe EFTA janë të përjashtuar nga rregulli që për të fituar pensionin zviceran, të kenë punuar së paku 10 vjet në Zvicër

Për shkak se shuma e pensioneve të tyre ishte shumë e ulët në vendin e tyre, qytetarët  e BE-së ishin të gatshëm të vijnë në Zvicër.

Veprimi i qytetarëve të BE është i ligjshëm: Edhe pse të huajt do të duhet të kishin jetuar dhjetë vjet pa ndërprerje në Zvicër, me qëllim që të kërkonin përfitime plotësuese. Megjithatë, si rezultat i Marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjës së Personave, qytetarët e BE dhe EFTA janë të përjashtuar nga ky rregull.

Sipas Luzerner Zeitung në zyrën e kompensimit Zug raportojnë për raste të tjera të ngjashme. “Sigurisht, nëse këto raste rriten, shpenzimet e skemave sociale do të vazhdojnë të rriten”, thotë Sturm, transmeton albinfo.ch. “Dhe fondet sociale financohen nga paratë e taksapaguesve”, thotë Livia Sturm, zyrtare e komunikimit e zyrës së kompensimit Zug.

Sebastian Frehner nga SVP  thotë se është i shqetësuar nga sistemi aktual: “Emigracioni nuk është e keq në vetvete, por tërheq disa njerëz të gabuar” ndërsa zviceranët, të cilët me vite kanë paguar kontributet e tyre, nuk do të kuptojnë se si sistemi mund të shfrytëzohet në këtë mënyrë”.

Prandaj ai kërkon që vetëm ata persona që kanë paguar kontributet e AHV për të paktën pesë vjet të kënë të drejtë në pensionet zvicerane.

“Nga gjithsej 204’800 AHV pensionistë në Zvicër,  25,700 janë nga një shtet i BE-së apo i EFTA-s,” tha për 20 min Harald Sohns , zëdhënës i Zyrës Federale për Sigurimet Shoqërore (BSV).

Nga RedaksiaI 10.02.2018 10:02
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.