Google ka shpërblyer me 2.9 milion dollarë hulumtuesit e sigurisë në 2017-ën

Nga RedaksiaR 09.02.2018 09:11

Programet “Big Bounty” janë ndërtuar për të shpërblyer hulumtuesit e sigurisë duke i paguar për probleme të raportuara. Në këmbim hulumtuesit shpërblehen me të ardhura të kënaqshme.

Google është një prej kompanive e cila shpërblen më së shumti hulumtuesit ku në 2017-ën ka dhuruar 2.9 milion dollarë, transmeton pcworld.

Shpërblimet variojnë nga 500 deri në 100,000 dollarë dhe varen nga lloji i problemit të sigurisë dhe kohës së shpenzuar në gjentjen e tij.

Shpërblimi më i madh në 2017-ën ishte 112,500 dollarë për zbulimin e një problemi në telefonët Pixel si pjesë e Programit Android Security Rewards.

Bëhet fjalë për goxha të ardhura dhe gjahtarët e këtyre shpërblimeve luajnë një rol kyç në ekosistemin e softuerëve.

Google gjithashtu ka rritur shpërblimet nga 30,000 deri në 150,000 për zbulimin e problemeve në kernel. Produktet për të cilat Google ofron shpërblime janë Chrome dhe Android.

 

 

Nga RedaksiaR 09.02.2018 09:11
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.