Visar Maliqi: “Ne, ushtarët `e huaj`, më të përgatitur për ushtri se vendësit”

Nga RedaksiaR 09.02.2018 09:01

"Ne, “secondot” dinim shpesh më shumë se të tjerët. Rreshtetri ynë , i cili nuk ishte “secondo”, nuke e dinte për shembull se sa ministra i ka Qeveria Federale e Zvicrës"

“Secondot”, siç quhen ndryshe në Zvicër të rinjtë e gjeneratës së dytë të të huajve, janë më të dhënë pas shërbimit ushtarak se vetë zviceranët autoktonë. Këtë e kanë treguar sondazhe dhe studime të ndryshme të realizuara viteve të fundit, shkruan albinfo.ch. Ata madje kanë përpjestimisht më shumë vullnet se vendësit, për të bërë karrierë ushtarake. Kështu, në përfundim të ushtrisë, 17 % të të rinjve me prejardhje të huaj shprehin dëshirën për të vazhduar më tutje ndërsa te zviceranët “me rrënjë”, këtë dëshirë e kanë 13%, shkruan “20 minuten”.

Gazeta ka pyetur pesë pjesëtarë të “secondove” në lidhje me motivin e tyre për të kryer shërbimin ushtarak në ushtrinë e Zvicrës. Në mesin e tyre është edhe Visar Maliqi, me prejardhje nga Kosova.

“Kam lindur në Kosovë ndërsa në Zvicër kam ardhur si fëmijë 3 vjeçar, në vitin 2009 kam mbaruar shkollimin e rekrutëve (shërbimin ushtarak) si ushtar i ndërlidhjes. Në atë kohë nuk kishte kaq shumë “secondos” në ushtri sikur tash. Në krahasim me ushtarët pa prejardhje të huaj, ne (“të huajt”) i kemi realizuar detyrat në mënyrë shumë më precize dhe sjellja jonë ka qenë paksa më kolegiale. Gjatë kohës së shërbimit në ushtri unë kam biseduar shpesh me kolegët lidhur me Zvicrën por edhe për politikën.

Ne, “secondot” dinim shpesh më shumë se të tjerët. Rreshtetri ynë , i cili nuk ishte “secondo”, nuke e dinte për shembull se sa ministra i ka Qeveria Federale e Zvicrës. Ndryshe, shërbimi ushtarak më ka ndihmuar edhe nga ana profesionale. Unë atje kam mësuar për të çuar gjërat tutje dhe për të punuar në mënyrë më precize”, ka thënë ish ushtari, Visar Maliqi, sot 29 vjeçar.

 

Nga RedaksiaR 09.02.2018 09:01
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.