Kush e shpiku metodën shkencore?

Nga RedaksiaR 06.02.2018 10:22

Historia është e mbushur me heronj të harruar. Ndonjëherë të tjerët e morën famen, dikur heronjtë ishin gra, ata jetonin në një botë të dominuar nga burrat. Në një kohë, bota perëndimore vendosi që disa individë nuk do të përfshiheshin në librat e historisë. Sigurisht që nuk keni dëgjuar për Ibn al-Haytham, njeriun që shpiku shkencën.

Ai lindi në Basra, të sotmin Irak, rreth vitit 965, dhe në fillim të shekullit të 11-të ai u zhvendos në Kajro. Megjithëse detajet nuk janë të njohura, ai dihet se ka aftësi intelektuale vërtet mbresëlënëse dhe ai ka zakon të zemeroje njerez te gabuar.

 

Projekti i tij i parë i madh ishte diga që mund të rregullojnë rrjedhën e Nilit, por shpejt e kuptoi se do të ishte jopraktike. Pastaj ai ka punuar administratën, e cila nuk ka të vërtetë i përshtatet me dorë, dhe mendohet se ai falsifikuar marrëzi për të mbrojtur nga zemërimi i sundimtarit, i cili donte për të vënë atë në arrest shtëpie. Duket se një burg i tillë ishte i dobishëm për Ibn. Shkrimi tekste shkencore dhe dëshmoi se drita udhëton në një vijë të drejtë, tregoi se si funksionon pasqyra dhe i dha një argument të saktë se drita pushimet gjatë udhëtimit nëpër ujë. Më shumë gjasa, shkenca e tij, ose metoda shkencore, është kontributi i tij më i madh në shkencë. Ai donte të tregonte botën që kishte gjetur dhe si dhe donte që bota të provonte eksperimentet e tij. Kështu, eksperimentet e dokumentuara në mbi 40 gazeta akademike, në të cilën foli për sjelljen e dritës, lëvizjen e planetëve, si dhe arkitekturës dhe inxhinierisë.

 

Ibn al-Haytam nuk është një emër i njohur në Perëndimin. Megjithatë, puna e tij me ndikim - "Libri i Optikës" është përkthyer në latinisht 100 vjet pas vdekjes së tij. Edhe Leonardo da Vinci lexoi shënimet e tij. Nuk ka dyshim se shkenca evropiane u transformua në bazë të qasjes së Ibn.

 

 

Nga RedaksiaR 06.02.2018 10:22
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.