Zaev: Nëse Ligji për gjuhët është jokushtetues, për këtë ekziston Gjykata Kushtetuese

Nga Redaksia 19.01.2018 18:45

Kryeministri Zoran Zaev, për vendimin e kryetarit Gjorge Ivanov për të mos dekreatuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve tha se çdo pjesë që është përfshirë në Ligjin për avancimin e përdorimit të gjuhëve është në pajtim me Amendamentin 5 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Duhet të përkushtohemi për një shoqëri për të gjithë. Maqedonia është atdheu i të gjithë qytetarëve, duhet të zgjasim dorën, të kemi besim te institucionet. Nëse diçka nuk është në pajtim me Kushtetutën, ekziston Gjykatë Kushtetuese, do të del me mendimin e saj edhe Komisioni i Venedikut. Të gjithë duhet të kemi kujdes me porositë që japim, sepse duhet të përfundojë edhe kjo çështje politike qv të përkushtohemi për një jetë më të mirë për të gjithë”, tha Zaev./Telegrafi/

 

Nga Redaksia 19.01.2018 18:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.