Demonstratë në Bernë kundër WEF-it dhe Trumpit

Nga Redaksia 14.01.2018 14:18

Pasditen e sotme, në Bernë kanë demonstruar rreth 1500 veta kundër Forumit Ekonomik Botëror (WEF) që do të mbahet në Davos. Demonstruesit janë nisur rreth orës 15 në qytetin e vjetër, ndërsa kanë marshuar drejt Ambasadës së SHBA-së në Bernë, shkuan SDA.

Ata kanë thirrur parulla të njohura kundër WEF-it, kapitalizmit dhe presidentit amerikan, Donald Trump. Me gjithë zërin e lartë dhe sloganet me përmbajtje problematike si “Kill Trump with his own veapon” (Mbyte Trumpin me armën e vet), demonstrimi ka rrjedhur në mënyrë të qetë. Një tekst i ngjashëm që para një viti i ishte drejtuar Erdoganit, kishte shkaktuar krizë në marrëdhëniet në mes të Zvicrës dhe Turqisë.

Ambasada Amerikane ishte e siguruar nga policia kështu që masa e grumbulluar u kthye shpejt nga kishte ardhur, transmeton albinfo.ch..

Demonstratën e ka iniciuar organizata i ashtuquajtur “Revolutionäre Jugendgruppe Bern” (Grupi Revolucionar i Bernës). Kjo organizatë konsiderohet si pjesë e asaj që në Zvicër njihet si “skena e autonomistëve të majtë”.

Njohësit e politikës në Zvicër thonë se paralajmërimi për ardhjen e Trumpit në Zvicër e ka ngjallur lëvizjen e njohur “Anti WEF”, e cila kohëve të fundit qe zbehur.

 

Nga Redaksia 14.01.2018 14:18
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.